Im sorry i do not know the answer but i hope you have a wonderful day and never give up on things i almost gave up on a test i said i cant do it but i did i know this might sound pufft yeah sure its fake well its not
Unlike the previous problem, this one requires application of the Law of Cosines. You want to find angle Q when you know the lengths of all 3 sides of the triangle.
Law of Cosines: a^2 = b^2 + c^2 - 2bc cos A
Applying that here:
40^2 = 32^2 + 64^2 - 2(32)(64)cos Q
Do the math. Solve for cos Q, and then find Q in degrees and Q in radians.
I don’t know but Good luck
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
4/5 = 8/10
Step-by-step explanation:
x/5 = 8/10
x = 8/10 × 5
x = 4