1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
1 year ago
8

Current-year North Carolina real property taxes will be prorated at the June 26 settlement. How would the $5,645 tax bill prorat

ion be reflected on the settlement statement if a 30-day month, 360-day year is used
Business
1 answer:
pshichka [43]1 year ago
3 0

How the $5,645 tax bill proration will be reflected on the settlement statement if a 30-day month is: Debit seller $2,822.5; Credit buyer $2,822.5.

<h3 /><h3>Tax bill proration</h3>

Based on the information given the  tax bill proration will be reflected on the settlement statement will be:

(January 1 to June 30) =180 days

Hence:

Debit seller $2,822.5

Credit buyer $2,822.5

[($5,645 ÷ 360) ×180 days]

Therefore how the $5,645 tax bill proration will be reflected on the settlement statement if a 30-day month is: Debit seller $2,822.5; Credit buyer $2,822.5.

Learn more about Tax bill proration here: brainly.com/question/1775528

#SPJ1

You might be interested in
Analyzing and Reporting Financial Statement Effects of Transactions M.E. Carter launched Carter Company, a professional services
valentinak56 [21]

Answer:

See explanation section

Explanation:

See the image below to get the answer:

7 0
3 years ago
pJimmy is a client of yours and he has some holdings in U.S. T-Bonds. Over the past year, he received $500 in interest from thes
Firdavs [7]

Answer:

Jimmy must pay federal income taxes for the $500 earned in dividends during last year = $500 x 28% = $140

Since interest earned on federal securities are not taxed by state or local governments, there is no state tax liability.

Jimmy's total taxes due from dividends earned = $140

5 0
3 years ago
On March 1, 2022, Wildhorse Company acquired real estate, on which it planned to construct a small office building, by paying $9
Nitella [24]

Answer:

The amount to be reported as the cost of the land is $ 114,200

Explanation:

Cash paid for the land = $ 98,000

Net cost of demolishing old ware house = $ 11,000 - $ 3,100 = $ 7,900

Attorney's fee = $2,000

Real estate broker's fee = $ 6,300

Total cost of the land = Cash paid for the land + Net cost of demolishing old ware house + Attorney's fee + Real estate broker's fee

= $98,000 + $ 7,900 + $2,000 + $ 6,300

= $ 114,200

4 0
3 years ago
What contributions can a career management program make to an organization that is forced to downsize its operations?
Mashcka [7]
You can use a career specialist to assist you in determining the next step

* Develop a career action plan that focuses your future
* Provides methods to strengthen your negotiation skills.
* Explore career choices based on you knowledge, skills and abilities.
* Communicate your values and unique abilities.
* Increase your chances of being hired by developing a persuasive, accomplishment-based résumé.

7 0
3 years ago
4 of 50 (3 complete)
Fantom [35]

Answer:

  • <em>The slope of the demand curve at point A is   </em><u><em> </em></u><u>- $0.40/unit</u>

  • <em>The slope of the demand curve at point B is     </em><u>- $0.14/unit</u>

Explanation:

See the file attached with the figure corresponding to this question.

<em>The slope of a curve</em> at a given point is the slope of the line tangent to the curve at that point.

<em><u>Point A:</u></em>

The tangent line to the <em>demand curve at point A is</em> drawn and passes through the points (20, 34) and (45, 24).Then, the slope is:

  • slope = rise / run = ΔP / Δq = $ (34 - 24) / (20 - 45) units

  • slope = - $10 /25units = - $2/5units = - $0.40/unit.

The minus sign indicates the that price decreases when the quantity increases

<u><em>Point B:</em></u>

<em>The tangent line to the demand curve at point B</em> passes through the points (90, 12) and (140, 5).Then, the slope is:

  • slope = rise / run = ΔP / Δq = $ (12 - 5) / (90 - 140) units

  • slope = - $7 /50units = - $7/50units = - $0.14/unit.

Again, the negative sign indicates that when the number of units increase the price decreases.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the biggest obstacles facing walmart and other foreign retailers in india?
    15·1 answer
  • During the​ ________ step of the selling​ process, the salesperson tells the value story to the​ buyer, showing how the​ company
    14·1 answer
  • The impact lag facing the Fed is
    12·1 answer
  • Cash receipts A firm has actual sales of $ 60 comma 000 in April and $ 64 comma 000 in May. It expects sales of $ 75 comma 000 i
    15·1 answer
  • FreshLeaf is a commercial salad maker that produces "salad in a bag" that is sold at many local supermarkets. Its customers like
    14·1 answer
  • Owner of JavaJoint: Over the past year, the coffee store has become a daily hang-out for more and more teenagers. Many of our ad
    11·1 answer
  • CA15-2 (Issuance of Stock for Land) Martin Corporation is planning to issue 3,000 shares of its own $10 par value common stock f
    15·1 answer
  • When opening a print shop you need to buy printers, computers, furniture, and similar items. economists call these expenditures
    15·2 answers
  • When reviewing an application, the employer is most concerned about
    14·1 answer
  • Kate is an accrual basis, calendar-year taxpayer. On November 1, 2019, Kate leased out a building for $4,500 a month. On that da
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!