1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
2 years ago
10

Pls help i need this asap

Mathematics
1 answer:
Zielflug [23.3K]2 years ago
8 0

Answer:

Let x = # of commercials

      y = # of movies

<u>System of Equations:</u>

x + y = 90

40x + 110y = 500

Step-by-step explanation:

We have to set our variables before we start solving. After setting the variables, we can set up the equations. If x = # of commercials and y = # of movies, then we can assume x + y = 90, as there have been a total of 90 commercials and movies played altogether. Then, we know that their worth is $500, so the price of all the commercials played and the price of all the movies played (which is 40x + 110y) sum to $500.

You might be interested in
Write the equation for the graph below.<br> PLEASE I NEED HELP !
mrs_skeptik [129]
Y= 1x+ 3
1x is the slope and 3 is the y intercept
I did rise over run to find the slope 3/3=1
Y is 3 because y intercept is when a line go through the y axis and it’s on 3
hope this helps!
5 0
3 years ago
People were surveyed about the types of pets they own and their housing situation. Each person has only one pet. For people who
iragen [17]

Answer:

The answer is 6.3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A gas pump fills 2^-2 gallon of gasoline per second. how many gallons does the pump fill in one minute?
astraxan [27]

Answer:

The gas pump filling the gallons in 1 minute will be: 15

Step-by-step explanation:

  • Given that a gas pump fills 2^-2 gallon of gasoline per second.

As there are 60 seconds in 1 minute.

Thus,

Gas pump filling the gallons in 1 minute will be:

60\:\times 2^{-2}

=60\times \frac{1}{2^2}             ∵ a^{-b}=\frac{1}{a^b}

\mathrm{Multiply\:fractions}:\quad \:a\times \frac{b}{c}=\frac{a\:\times \:b}{c}

=\frac{1\times \:60}{2^2}

=\frac{60}{2^2}

=\frac{2^2\times \:3\times \:5}{2^2}

=3\times \:5

=15 gallons in one minute

Therefore, the gas pump filling the gallons in 1 minute will be: 15

6 0
3 years ago
Which equation can be used to solve for x in the following diagram?
Kruka [31]

Answer:

I'm answering this for points

4 0
2 years ago
Ava has a dozen apples of the same size and a dozen watermelons of the same size. Ava uses her juicer to extract 14 ounces of wa
ExtremeBDS [4]

Answer:

85.9%

Step-by-step explanation:

We know that she has a dozen watermelons and apples each. Dozen = 12.

If we can get 14 ounces of watermelon juice from 2 watermelons, that means from 12 watermelons we can get 84 ounces.

12/2 = 6

14 x 6 = 84

If we can get 1 ounce of apple juice from 7 apples, that means from 12 apples we can get 11.9 ounces.

12/7 = 1.7

7 x 1.7 = 11.9

So, we are using an equal number of watermelons and apples. We are using 12 apples and 12 watermelons in this real life equation. The fraction would be: 84/11.9.

To solve the percent of how much watermelon juice is being used in the blend, we just need to:

Divide 84 from 11.9:

11.9/84 = 0.141

I am doing this way because I could not get 84/11.9 into a percent without it going over 100%. Next step is to multiply by 100.

0.141 x 100 = 14.1%

Next, subtract 100% from 14.1%.

100% - 14.1% = 85.9%

Therefore, the answer is 85.9%.  I hope this helps.

I rethought this, so if it is asking for a percentage greater than 100, then here is my original answer (which did not make sense to me so i took a different route):

"We know that she has a dozen watermelons and apples each. Dozen = 12.

If we can get 14 ounces of watermelon juice from 2 watermelons, that means from 12 watermelons we can get 84 ounces.

12/2 = 6

14 x 6 = 84

If we can get 1 ounce of apple juice from 7 apples, that means from 12 apples we can get 11.9 ounces.

12/7 = 1.7

7 x 1.7 = 11.9

So, we are using an equal number of watermelons and apples. We are using 12 apples and 12 watermelons in this real life equation. The fraction would be: 84/11.9.

To solve the percent of how much watermelon juice is being used in the blend, we just need to:

Divide 84 from 11.9:

84/11.9 = 7.05

Multiply by 100:

7.05 x 100 = 705

Therefore, the answer is 705%. I have never seen a percentage over 100, but I hope this helps. "

3 0
2 years ago
Other questions:
  • On a map of a city, the scale is 1 centimeter to 500 meters. If it is 4 kilometers between city hall and the library, how many c
    13·1 answer
  • A plane flying at a certain altitude is observed from two points that are 2.2 meters apart. The angles of elevation made by the
    10·1 answer
  • (a) Suppose you have 9 gold coins that look identical, but you also know one (and only one) of them is counterfeit. The counterf
    14·1 answer
  • Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
    12·1 answer
  • Rewrite 1/3 Barrel 2/3 hour as a unit rate
    7·1 answer
  • With a 20% discount, Ella was able to save $40 on a dress. What was the original price of the dress?
    5·1 answer
  • At the end of May, More Co. had a $7,447.50 checkbook balance. The bank statement disclosed an ending balance of $8,694.50. The
    11·1 answer
  • 18
    13·1 answer
  • Solve this following algebraic expression<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28xy%29%28xy%29%28xy%29" id="TexFormula1" title=
    7·2 answers
  • Expression.is of what number? Write a division expression to match this question.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!