1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
8

Given g(x) = x2-8x-20, which statement is true?

Mathematics
1 answer:
sveticcg [70]2 years ago
3 0

Answer:C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If it takes 5 workers 4 hours to build a 10 foot wall, and the number of hours is directly proportional to the number of walls t
pychu [463]
4x10=40 10x10=100 ft/10 100/10=10 walls
4 0
3 years ago
Simplify:<br> 9x/2 - 4x - 3 = ?
icang [17]

Answer: Um, I think is \frac{x}{2-3}.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Simplify (11 + 5i)(11 - 51)
Ede4ka [16]

Answer:

 (146 +  0i)

Step-by-step explanation:

(11+5i)(11-5i)

The formula is :

(a+bi) • (x+yi)  = ax+by•i^2+(ay+bx)i

and since  i^2 = -1  it can be written as :

ax - by + (ay + bx) i

( 11 +  5i) • ( 11 -  5i) =

 (146 +  0i)

hope this helped brainlest owo???

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which color is the line that represents an equivalent ratio? How can you tell by looking at the lines? A) blue; The graph is a v
Genrish500 [490]

Answer:

C) pink; The graph of the pink line passes through the origin.

6 0
2 years ago
Find the value of x.
Vikentia [17]
The interior angles of a quadrilateral shape add up to 360 so 116+93+45+x = 360 with x equaling 106
7 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP Consider the three functions below.
    11·2 answers
  • Graph f(x)=34x+2f(x)=34x+2.
    7·1 answer
  • A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
    7·2 answers
  • A submarine at an elevation of -35 feet rises 35 feet. what is an elevation of the submarine after it rises
    12·1 answer
  • How can the Pythagorean theorem be used to help classify triangles
    9·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • Which angle in ABC has the largest measure?
    7·2 answers
  • What is 2x - y = last question
    10·2 answers
  • 14x+7y=217 <br> 14x+3y=189
    8·1 answer
  • The sum of the measurements of two angles is 107.3 . One angle has a measure of 51. What is the measure of the second angle.Writ
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!