1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
2 years ago
12

A new car is purchased for \$49,000$49,000 and over time its value depreciates by one half every 5 years. What is the value of t

he car 11 years after it was purchased, to the nearest hundred dollars?
Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]2 years ago
3 0
Is answer is 27871.205



Set it up like 49000(1-0.05)^11
You might be interested in
The average time taken to complete a test follows normal probability distribution with a mean of 70 minutes and a standard devia
Dimas [21]
Under 45 mins is roughly 16%. This is because 68% of the curve exists within 1 SD of the mean. So 16% must be outside and smaller and 16% outside and larger (on average). 

It is impossible to determine how likely you are to find someone with exactly the second amount. However, if you are looking for that or less, you would get 84%
3 0
2 years ago
How do I solve this problem
tino4ka555 [31]

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

2x3 add 1 power of 10 to the 3 you get 6 and now you just remove/divide the power of 10 you added and you get .6

7 0
2 years ago
Match each circular flower bed on the left to its circumference and its area on the right. Some answer options on the right will
marin [14]

Answer:

Bed A --- Third Option

Bed B --- Fifth Option

Step-by-step explanation:

Flower Bed A)

The formula for circumference is:

C=2\pi r

The diameter of A is 10 feet. So, its radius is 5 feet.

Substitute 5 for r. So, the circumference of Bed A is:

C=2\pi (5)=10\pi\text{ feet}

The formula for the area of a circle is:

A=\pi r^2

Substitute 5 for r:

A=\pi (5)^2

Square and simplify:

A=25\pi \text{ square feet}

So, the circumference of Bed A is 10π feet and its area is 25π square feet.

Therefore, match Bed A to the third option.

Flower Bed B)

The radius of Bed B is 6 feet. Again, we can use the circumference and area formulas. Substitute 6 for r for circumference:

C=2\pi (6)

Multiply:

C=12\pi\text{ feet}

Substitute 6 for r for the area formula:

A=\pi(6)^2

Square and simplify:

A=36\pi\text{ square feet}

So, Bed B has a 12π feet circumference and a 36π square feet area.

Therefore, match Bed B to the fifth option.

And we're done!

8 0
3 years ago
I need help with all 4 of these . And I do need to show work for all of them
malfutka [58]

Answer:


Step-by-step explanation:

11) Profit = Selling price - purchase price - other expenses

= (2000*7)-12780-26=1194

12)  Profit = Selling price - purchase price - other expenses

=52.25(550)-28275-32=430.50=430(after rounding off)

13) Annual interest on bond

=INterest rate on face value of bond for 1 year

=2000(6%)=120

14)Cost of bond

= quoted value (rate)

=3500(80.5)

=2817.50

15) Cost of bond

= quoted value (rate)

=4250(83.5)

=3548.75


3 0
3 years ago
Which equation exemplifies the commutative property of multiplication??
Studentka2010 [4]
3: 12x1=1=12 because you’re changing the order of numbers you’re multiplying but the product stays the same
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone Please help me answer this question.
    8·2 answers
  • Plane H is shown which points are viola at and non collinear
    6·1 answer
  • How does knowing ways to arrange 18 chairs in equal rows help you find factors of 18?
    13·1 answer
  • What is cardinality of A={1,4,9}​
    5·1 answer
  • Solve the following automotive-services problem. Voltage = 80 v Current = 40 amps Resistance = ?
    15·1 answer
  • Two students stand 1 yard apart and measure their respective angles of elevation to the top of a tree. Student A measures the an
    13·2 answers
  • Helllohello help please if you want -
    13·1 answer
  • Please help with any you can, i will give brainliest.
    14·1 answer
  • If a unit price label has a unit price of 13. 5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0. 32 b
    14·1 answer
  • William can pack 60 toys in 4 hours. Find the unit rate with which he packs toys.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!