Answer: $7.6502
Step-by-step explanation:
Grape cost $1.19 per pound. 3.16 pounds are bought. The total amount paid for grape will be:
= $1.19 × 3.16
= $3.7604
Peaches cost $1.29 per pound. 1.35 pounds are bought. The total amount paid for peaches will be:
= $1.29 × 1.35
= $1.7415
Peers cost $0.99 per pound. 2.17 pounds are bought. The total amount paid for pears will be:
= $0.99 × 2.17
= $2.1483
Total bill paid will be:
= $3.7604 + $1.7415 + $2.1483
= $7.6502
Answer:
Step-by-step explanation:
The price per pizza is $8.00 with additional toppings priced at $1.00 each.
If x represents the number of additional toppings, then the prizza price is
p(x) = $8.00 = ($1.00/topping)x, where 0 ≤ x < ∞
Answer:
B: 54 square feet
Step-by-step explanation:
There are 3 feet in 1 yard. The scale model is 6 square yards.
Multiply 6 by 3 to get the amount of square yards.
There are 18 square yards in the actual playground.
Since there are 3 feet in a yard, multiply 18 by 3.
This gives you your answer:
54 square feet
Answer:
2
Step-by-step explanation:
2(3)(2) + 2(4)(3) + 2(4)(2)
2(6) + 2(12) + 2(8)
12 + 24 + 16
52
Hope this helps!