1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
2 years ago
6

Se quieren llenar 100 botellas de agua con una capacidad de 1/4lt ¿cuantos litros de agua son necesarias?

Mathematics
1 answer:
Mrac [35]2 years ago
7 0

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Because 100 25+25+25+25 or 25/1/4

You might be interested in
Help me i don't understand again...
8090 [49]
I believe it is B. 10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would you graph the solution set of x - 6 < - 3?
melomori [17]

Move all terms not containing  x  to the right side of the inequality. You should get x<3

This is what your line should look like. The circle will be open because the is not line under the less than sign. And it will be going toward the left because it is less than greater than is graphed to the right.

5 0
3 years ago
85,58,72,85,46,93 mean,mode,range,median​
Dima020 [189]

Answer:

mean= 73.167

mode= 85

range= 47

median​= 78.5

Step-by-step explanation:

46 58 72 85 85 93

mean= 73.167

mode= 85

range= 47

median​= 78.5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Look at the pattern: 2, 20, 200, _________, ________. What are the next two terms in the pattern?
enyata [817]

Answer:

2,000 then 20,000

Step-by-step explanation:

each time it is being multiplied by 10( just adding a zero)

6 0
3 years ago
Rachel's recipe calls for 2/5 cups of sugar for every 2 cups of lemonade. She only wants to make 1 cup of lemonade, so she puts
Artyom0805 [142]

Answer:

let me calculate it.

yes

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per
    10·1 answer
  • 68.3 times 6.5<br> A) 54.675<br> B) 5.04<br> C) 5.4675<br> D) 443.95<br> (no need to show work!)
    13·2 answers
  • A cone has a diameter of 6 cm and a height that is 3 times the diameter. Using 3.14 for pi, which of the following can be used t
    7·1 answer
  • Turn into a decimal 10/10 5/10​
    7·1 answer
  • Glenn bought 3 pounds of tomatoes. He used bles of them to make sauce. Make an equation that shows the number of pounds of tomat
    11·1 answer
  • Given g(x)=-3x-4 what is the x value when g(x)=2
    11·1 answer
  • I need it fasttttttt
    12·2 answers
  • Bridget is a sales person. She sold a microwave for $70 and earned 5%commission. How much commission did Bridget earn?
    11·1 answer
  • Today, 8 friends went out for lunch. Their total bill was $37.92, including tax and gratuity. They decided to split the bill equ
    12·1 answer
  • he original price of a car was $28,500. Its current price is $25,875. What percent did the price of the car decrease?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!