1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
2 years ago
7

What is the 10th term for sequence 4; 8; 13; 19; 26​

Mathematics
1 answer:
Mariana [72]2 years ago
3 0

Answer:

40

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Heron Island is a coral cay in the Great Barrier Reef. Around Heron Island (and elsewhere in Australia) there are 2 color morphs
kobusy [5.1K]

In case A, as the error would be a difference of 1, the assumption could be mantained, but in case B the difference will be bigger, showing that the ratio is not 3:1 but 4:1.

<h3><u>Ratios</u></h3>

Given that a preliminary study was carried out to test the hypothesis that the ratio of white to dark herons on the island was 3:1, but A) a small census found 16 white morphs and 4 dark, to determine if the assumption of a 3 :1 ratio could be rejected, and B) to determine the same question if the census were larger with 160 white morphs and 40 dark, the following calculations must be made:

A)

  • 3 + 1 = 4
  • 16 + 4 = 20
  • 4 = 20
  • 3 = X
  • 60 / 4 = X
  • 15 = X
  • Therefore, as the error would be a difference of 1, the assumption could be mantained.

B)

  • 3 + 1 = 4
  • 160 + 40 = 200
  • 150 = 3:1
  • In this case, the difference will be bigger, showing that the ratio is not 3:1 but 4:1.

Learn more about ratios in brainly.com/question/1504221

3 0
2 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 divde by 1/6 equals 48 because<br><br>​
nika2105 [10]

Proof:

8\div\frac{1}{6}=\frac{8}{1}\div \frac{1}{6}=\frac{8}{1}\times\frac{6}{1}=\frac{8\times6}{1}=\frac{48}{1}=48 \\

6 0
3 years ago
Select the correct answer.
arlik [135]

Option B is correct

Why

3x=21

3(7) =21

21=21

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Solve This Problem For Me<br><br> x^2 + 5^2 = 7^2<br><br> (^2 Means Squared)
Triss [41]
X^2+5^2=7^2
x^2+25=49
(49-25)
x^2=24
sqrt(24)=4.89897948557
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What should I notice in every right triangle?
    14·1 answer
  • Point A is at (-6,6) and point C is at (-6,-2). Find the coordinates of point B on Ac such that AB =3/4AC​
    8·1 answer
  • Need help on this question!
    8·1 answer
  • Simplify the expression below: − 3 + 8 ( 11 c + 5 ) − 14 c
    7·1 answer
  • Solve for the unknown angles. Justify your answers with steps (do not just provide answers)
    8·1 answer
  • Solve.
    12·1 answer
  • Solve the system of equations:
    10·1 answer
  • TEST: portional Relationships - Part 1 Which table shows a proportional relationship between x and y? will give brainliest​
    14·1 answer
  • A rectangular garden has a walkway surrounding it that is 4 feet wide (a uniform width
    14·1 answer
  • Which expression are of -48xyz+24xy+40xyz
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!