<h3>
✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>
➷ Work out the cost per gram
60/125 = 0.48
It costs 0.48 cents per gram
Multiply this by 100 to get the answer:
0.48 x 100 = 48
It would cost 48 cents
<h3><u>
✽</u></h3>
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡
P = $70, p = 2.5% = 0.025
q = 1 + 0.025 / 12 = 1.002
Future value of a periodic deposit:
A = P · q · ( q^30 - 1 ) / ( q - 1 )
A = 70 · 1.002 · ( 1.002^30 - 1 ) / ( 1.002 - 1 )
A = $2,166
Answer:
He will have $2.166 in 30 months.
Answer:
okay i will answer but i dont see the question
Step-by-step explanation:
2a+1b=27.50
4a+2b=59.50
Multiply first equation by -4 and the second by 2 so you can drop off the a values then add the equations together. Then solve for b. You should get b=6.
Then plug b into one of the original equations and solve for a and you should get 10.75
So a plate of spaghetti is $10.75 and a salad is $6.
<em><u>Please mark brainliest!</u></em>