1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
5

Match the words to their definitions

Mathematics
2 answers:
Degger [83]3 years ago
6 0

Answer:

  1. Multiplicity  = F
  2. End Behavior = B
  3. Factor Theorem = E
  4. Synthetic Divisions = C
  5. Power Function = A
  6. Roots = H
  7. Fundamental Theorem of Algebra =G
  8. Rational Root Theorem = I
  9. Polynomial Remainder Theorem = D
  10. Zero = J

Effectus [21]3 years ago
5 0
Show me a picture of your
You might be interested in
Each cookie costs $0.75 less than the normal price. Right now if you buy 7 of them it will only cost you $2.80!
sasho [114]

Answer:

$1.15

Step-by-step explanation:

Let the current price of the cookie be C whilst the normal price is c.

From the information we can deduce two equations.

Firstly, since they are $0.75 less than usual:

C+$0.75=c

Secondly, since seven cost $2.80

7C=$2.80

We can simplify this equation by dividng by 7

C=$0.40

Now combine the equations via substitution this value above into the first equation

$0.40 + $0.75= c

c= $1.15

Therefore the normal price is $1.15

4 0
3 years ago
The price of a shirt was reduced from $40 to $28. By what percentage was the price of the shirt reduced?
deff fn [24]

Answer:

10% of 28=2.8

40% of 28=11.2

Step-by-step explanation:

11.2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Here some free 50 Points ^^<br> And Brainly if you know who call Katsuki, Kacchan! ^^
Stells [14]
Thank. Jsjsjsjsjsjskskskks
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
7. Evaluate the expression for x= -2.<br> 4x^3 – 3x^2 + 2
Mice21 [21]

Answer:

the answer for your question is -42

6 0
2 years ago
If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
SVEN [57.7K]

Answer: 50 cents

Step-by-step explanation:

$2.00÷4= 0.50

each candy bar is 50 cents.

maybe give a little more effort next time because this was a very simple question :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which function rule represents the data in the table?
    15·2 answers
  • Ricky is filling an 8 inch by 4 inch by 4 1/2 inch rectangular box with packing peanuts. The peanuts are cubes that come in two
    5·1 answer
  • 19. Which of the following is a correct
    14·1 answer
  • Which multiplication has a negative answer?
    13·2 answers
  • Simplify 2(x + 4) + 3(x - 4
    11·1 answer
  • A straight highway is 100 miles long, and each mile is marked by a milepost numbered from 0 to 100. A rest area is going to be b
    7·1 answer
  • Astrid has a data plan through her cell phone company where she pays $49 a month for 5,000 kilobytes (KB) of data and $0.037 for
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 30 POINTS!
    15·2 answers
  • This question needs to be answered, been stuck on this for 20 minutes.
    10·1 answer
  • I don't fully understand this question if someone could lend me a hand that would be nice...
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!