1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
2 years ago
5

At a hockey game, a vender sold a combined total of 235 sodas and hot dogs. The number of hot dogs sold was 59 less than the num

ber of sodas sold. Find the number of sodas sold and the number of hot dogs sold.
Mathematics
1 answer:
Neko [114]2 years ago
5 0

Answer:

  • 147 sodas
  • 88 hot dogs

Step-by-step explanation:

This problem is similar to many others in which the sum of two quantities and their difference are given. The solution can be found easily when the equations for the relations are written in standard form.

<h3>Setup</h3>

Let s and h represent numbers of sodas and hot dogs sold, respectively. The given relations are ...

  • s +h = 235 . . . . . combined total
  • s -h = 59 . . . . . . difference in the quantities

<h3>Solution</h3>

Adding the two equations eliminates one variable.

  (s +h) +(s -h) = (235) +(59)

  2s = 294 . . . . simplify

  s = 147 . . . . . .divide by 2

  h = 147 -59 = 88 . . . . h is 59 less

147 sodas and 88 hot dogs were sold.

__

<em>Additional comment</em>

The solution to a "sum and difference" problem is always the same. One of the numbers is half the sum of those given, and the other is half their difference. ((235-59)/2 = 88)

You might be interested in
Jerome works as a waiter. He earns $80 each weekend plus 15% in tips on meals served. Jerome served $725 worth of meals last wee
gulaghasi [49]

Answer:

well you would need to look at how much he gets a weekend, and then worry anout the tips.

Step-by-step explanation:

He gets paid $80 each weekend, and a 15% with tips.

you would need to figure out the tips, by taking the $725 and timesing it by .15 for the percent.

which would be 108.75

you would now take 108.75 and add 80 to get what he made that weekend.

108.75+80 = 188.75 dollars

5 0
3 years ago
Write the phrase as an algebraic expression 6 less than a number times 11
iragen [17]
6-x•11 is the answer u r looking for
3 0
3 years ago
A scientist collected four water samples from local ponds. Each sample was the same size and he collected 2.6 liters in all. Wha
Temka [501]

Answer: 0.65 Liters

Steps:

Divide 2.6/4 to get 0.65 Liters

3 0
3 years ago
ILL GIVE BRAINLIEST I NEED STEP BY STEP EXPLANATION PLZ ITS PAST DUE​
AnnyKZ [126]

Answer:

umm why not ask the teacher for help they will help you

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square room has walls that are each 6 feet long. How much carpet would be needed to cover the floor of this room.
Helga [31]
36 feet of carpet cause its a square so 6x6 is 36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • U/4 = 8/3<br><br>Round your answer to the nearest tenth.<br><br>u=____
    5·1 answer
  • Determine for which values of m the function variant Φ(x) = x^m is a solution to the given equation. a. 3x^2 (d^2y/dx^2) + 11x(d
    8·2 answers
  • Help me. What is 3/7 of 14 .....…… 56? …………… 77? .............. 700? ..........
    13·2 answers
  • Use quadratic formula to solve the equation: 12x^2-17x+6 =0
    14·1 answer
  • What is the range of the graph?
    8·1 answer
  • Change the following mixed expressions to fractions and then simplify the complex fractions.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Which fraction is in its lowest terms?<br><br> 4/5<br> 3/9<br> 4/6<br> 2/8
    11·1 answer
  • Find the unit price of a 4-pack of mixed fruit sells for $3.75
    11·2 answers
  • 4) Valery wants to go on a $12,000 vacation in 6 months. She has a bank account that pays 4.25% interest, compounded monthly. Ho
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!