Answer:
He didn’t do his math right
Step-by-step explanation:
Answer:
y < 3 - 3x/2. x < 2 - 2y/3.
Step-by-step explanation:
Amount of soup Nellie made = 734 quarts
Amount of soup each container contains = 14 quarts
So, the number of containers Nellie filled =
= 52.42
So, Nellie filled 52 containers completely.
The answer is (4,5) Mark me brainliest!!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
6 rolls = $2.49
and
28 rolls = $7.99
To find unit price of each roll for the 2 packages listed above, we have to divide the total price by total number of rolls in the package.
<u>First Package:</u>
2.49/6 = $0.415 = $0.42 per roll
<u>Second Package:</u>
7.99/28 = $0.285 = $0.29 per roll
The second package is better to buy.