1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
1 year ago
15

Name a pair of complementary angles in this figure.

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]1 year ago
3 0

The answer choice which represents a pair of complementary angles in the task content is; angles DEH and DEJ.

<h3>Which pair of angles represent complementary angles?</h3>

It follows from the concept of angle geometry that two or more angles are said to be complementary when the sum of their measures is 90°.

It follows from the task content therefore that since, DEJ = 90° and the sum of the measures of angles DEH and DEJ amounts to 90°.

Hence, the pair of angles are complementary.

Read more on complementary angles;

brainly.com/question/16281260

#SPJ1

You might be interested in
An elephant drinks 225 liters of water a day. How many liters in 2 days
Finger [1]
It is 450 liters in 2 days
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
When I run up a staircase, my stride can carry me up 1, 2, or 3 steps at a time. In how many ways can I run up a 9-step staircas
Romashka [77]
1+1+1+1+1+1+1+1+1
3+3+3
2+1+2+1+2+1
2+1+3+1+2
6 0
3 years ago
Which word best describes the degree of overlap between the two data sets?
natita [175]

Answer:

low

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 x (-3) + (-15) ÷ 3
Galina-37 [17]

Answer:

-32

Step-by-step explanation:

9(-3) + (-15) ÷ 3 =

-27 + -5 = -32

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ethan was given a gift card for a coffee shop. Each morning, Ethan uses the card to buy one cup of coffee. Each cup of coffee co
rjkz [21]

Answer:

$69.99 or $50.08

Step-by-step explanation:

2 for 1 by dividing by 100: 80/100 =0.8 mulitply price by decimal rate

4 0
3 years ago
Other questions:
  • betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying popcorn. What was the
    12·2 answers
  • 42 gallons in 8 minutes. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • 357 Miles in 5 hours ____miles per hour Find until rate
    12·1 answer
  • Figure A is a scale image of Figure B. What is the value of x?
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 0.4 − (−0.7)?
    15·1 answer
  • Determine the multiplier in each situation below.
    13·2 answers
  • Graph the linear equation x=4.
    6·1 answer
  • An algebra tile configuration. Outside of the configuration are the following tiles: + x squared, + x, negative x, +, and negati
    12·2 answers
  • How do you solve x-3y=7<br> 4x+2y=14
    8·1 answer
  • Simplify the expression
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!