1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
1 year ago
7

a family of five recently replaced its 5-gallon-per-minute showerheads with water-saving 2-gallon per minute showerheads. each m

ember of the family averages 8 minutes in the shower per day. how many gallons will the entire family (5 people) save per day?
Mathematics
1 answer:
mart [117]1 year ago
3 0

The entire family (5 people) save 120 gallons per day.

Subtraction:

Subtraction means we have to find the difference of the numbers.

Given,

A family of five recently replaced its 5-gallon-per-minute showerheads with water-saving 2-gallon per minute showerheads.

Each member of the family averages 8 minutes in the shower per day.

Here we need to find the entire family savings per day.

According to the question,

The total bath time for the whole family is,

=> 8 x 5 = 40

So for one day,

If the showerheads cost 5 gallon per minute, then the cost for the family is,

=> 40 x 5 = 200

If the showerheads cost 2 gallon per minute, then the cost for the family is,

=> 40 x 2 = 80

So, the savings is,

=> 200 - 80

=> 120

So, they save 120 gallons per day.

To know more about Subtraction here.

brainly.com/question/2346316

#SPJ4

You might be interested in
Find the area of the rectangle
alexira [117]
112ft squared since to find the area of a rectangle you have to do length times width and 15*8 gives you 112
4 0
3 years ago
The two dot plots below compare the forearm lengths of two groups of schoolchildren:
vfiekz [6]

So, The dots represent the children.

And the numbers represent the length in.

I wouldnt say its D.

I would say its C. Group B, because 4 kids have forearm length longer then 13 in.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
Studentka2010 [4]

Answer:

3.20

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you help me with the question please?
mote1985 [20]

Answer:

\frac{1}{4} y \geqslant 8 =

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone pleasee help
katrin2010 [14]

Answer:

y-intercept: (0, 5)

Step-by-step explanation:

This parabola has an equation of -x² + 4x + 5.

It's y-intercept is (0, 5).

It's x-intercepts or roots are (-1, 0) and (5, 0).

It's vertex is (2, 9).

___________________________________

Keep in mind that the y-intercept is when x = 0.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Perform the indicated operation. <br><br> (2a2 - 8)(4a4 + 16a2 + 64)
    13·1 answer
  • Write a linear function in slope intercept form given the slope of the equation is -4 and the y intercept is 6.
    7·1 answer
  • Identify the solution set of 6 ln e = eln 2x {2} {3} {6}
    8·2 answers
  • The equation tan−1 (8.9/7.7) = x can be used to find the measure of angle LKJ.
    10·2 answers
  • A car dealer buys a car for $500, and then sells it for $640. What
    9·2 answers
  • 5.39 jings =15.4 hings
    5·1 answer
  • Find the area of the surface generated when the given curve is revolved about the given axis. 5x^1/3
    5·1 answer
  • Find the values of x and y.
    5·1 answer
  • Jerry put 7 equally spaced hooks on a straight wire so students could hang up there coats. The whole length is from the first ho
    10·1 answer
  • How do we develop the powers of our mind​? Atleast 8 to 7 sentences
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!