Answer:
A-she can deduct her mileage for driving from her home to her office at the professional suite
B-she can deduct her home office expenses
Explanation:
As a general rule of thumb, every expenses that incurred for business operation can be deducted from your taxes. This rule can still applicable even if you're working from your home.
A car mileage <u>can only be deducted according to the proportion that is used for work</u><u> </u> since it's considered as an expense that must incurred in order for Gwen to do her business.
Lunch money is considered as private consumption that does not related to her business operation. This is why it's not tax deducible.
Answer:
1. $3.20 x 2.20 = $7.04
2. It will be favorable.
3. It will be unfavorable.
4. Direct material price variance = $22
Direct material quantity variance = 0.48
Explanation:
1. Standard direct cost per unit=cost of direct materials price x direct material standard quantity per unit.
2. It will be favorable because they expected or had budgeted to pay $3.60 per foot for the material but the actual cost became $3.20. So they pay $0.40 less than they had expected to pay.
3. It will be unfavorable because they had planed or budgeted for each unit to use 2.05 feet of leather but they ended up needing 2.20 feet of leather per collar so that means they under budgeted by 0.15 feet.
4. Direct material price variance =( $3.60 x 55) less ($3.20x55)=$22
The total amount that was budgeted or expected to be paid is subtracted from the total actual price that was paid.
Direct material quantity variance = (2.05x$3.20) less (2.20x$3.20)= -0.48
The total direct material quantity that is used is subtracted from the quantity that was expected to be used.
Answer:
The correct answer is (B)
Explanation:
Information is a significant resource for any organization, and it must be utilized to realize positive changes and further benefit. To engage different team will help the organisation to discuss databases, reports, records, documents, budget summaries, methodology, arrangements and it also helps to understand what other team are doing to get better results and what other things should be done to achieve efficiency
Answer:
$1,000
Explanation:
We know that
Total cost = Fixed cost + Variable cost
From the data given, we can calculate the variable cost using the high-low technique.
Variable cost per unit
=
=$15
Lease cost = FC + $15(Machine hours)
Lease cost -$15(Machine hours) = FC
Case,
i) 800 machine hours,
FC = Lease cost - $15(Machine hours)
= $16,000 -$15(1000) = $1,000