1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spin [16.1K]
2 years ago
12

A 2-cup bottle of shampoo costs $6.24. What is the price per fluid ounce?

English
1 answer:
Tamiku [17]2 years ago
4 0

The price per fluid ounce is = $ 0.39. See the explanation below.

<h3>What is the explanation for the above result?</h3>

Note that according to standards of measurement, a US cup contains 8 ounces.

Hence, 2 US cups  =

8 x 2 = 16

The price per ounce of the fluid therefore is:

6.24/16

= $ 0.39

Learn more about ounce:
brainly.com/question/2853335

#SPJ1

You might be interested in
What is American identity ?
Molodets [167]

Answer: huntington

Explanation:In describing the American identity, Huntington first contests the notion that the country is, as often repeated, "a nation of immigrants". ... Huntington defines the American Creed as embodying the "principles of liberty, equality, individualism, representative government, and private property".

6 0
2 years ago
What is a castle dweller
attashe74 [19]
People who are commonly found in a castle
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which sentence in this conclusion paragraph most clearly reminds the reader of the main points? (1) As the evidence has shown, F
guajiro [1.7K]
C)It shows how he doesn’t trust his wife and how ignorant he is as a husband
6 0
2 years ago
Put the limits to 24h
Ipatiy [6.2K]

Answer:

huh???

Explanation:

7 0
2 years ago
I urgently need a short story, in the next 1 hour. I got lots of assignments to work on and I won't be able to do them if I don'
kap26 [50]

Answer:

and then I saw it. something covered in dust. was it a human? standing in my room. what was it? was he going to speak stood still as he stared at me for a few minutes? did he think I was a statue from a museum or a doll in the shops?

I looked at him again, he was covered in some black dust. he was wearing ripped shorts and a t-shirt. I kind of felt bad for him because he didn't look like he had many privileges like I do. he looked like he hadn't eaten for hours. a few minutes later we heard it was my mom coming to check if I was awake because I just had taken my afternoon nap.

then he climbed the chimney. I looked outside my window and saw him running away. I thought to myself will I ever see him again?

Explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • ANIMAL FARM
    11·1 answer
  • The base form of a verb is also known as the
    15·1 answer
  • Based on what you have read, why does St. Augustine appear to see no conflict between faith and reason?
    14·1 answer
  • Which theorem or postulate proves the triangles are congruent?
    15·1 answer
  • How are sherlock holmes' methods similar to the methods of forensic scientists today ?
    12·1 answer
  • How would life be different if there were suddenly no more tools on earth? Explain in several sentences giving examples.
    10·1 answer
  • I have a quiz can someone help me ?
    13·1 answer
  • The Giver: What is sameness? Do you think it protects people from the consequences of making wrong choices by removing choice al
    5·1 answer
  • Decide how important the setting is to the plot of following children's stories. If you are not familiar with a story, get a sum
    9·1 answer
  • In Last Lecture, which person does Randy Pausch connect to the idea of eagerness’s being a huge part of success?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!