A 2-cup bottle of shampoo costs $6.24. What is the price per fluid ounce?
1 answer:
The price per fluid ounce is = $ 0.39. See the explanation below.
<h3>What is the explanation for the above result?</h3>
Note that according to standards of measurement, a US cup contains 8 ounces.
Hence, 2 US cups =
8 x 2 = 16
The price per ounce of the fluid therefore is:
6.24/16
= $ 0.39
Learn more about ounce:
brainly.com/question/2853335
#SPJ1
You might be interested in
He mentions that Gawain will be given a magic word
<span>D) The author is speculating, but not providing concrete evidence.
Hope this Helps!</span><span>( ̄ω ̄)
</span>
Answer: What does Brainliest" mean?
Explanation:
The answer is C... you are welcome