Let me know if you can’t read anything
Answer:
Hi there!
The correct answer is: 20
Step-by-step explanation:
knowing this a right triangle you can solve this problem in two ways
Method One: Pythagorean Theorem
a^2 + b^2 = c^2 then plug in the values
(12)^2 + (16)^2 = c^2 this will come out to be 400 = c^2
square root both sides and you get c = 20
Method Two: Pythagorean Identities
if you ever learned the Pythagorean identity 3,4,5
this triangle is indeed a 3,4,5 triangle it's just that each side is multiplied by the factor 4
so in this case since you know the missing side should be 5 you just multiply 5 by 4 and you get 20
Finding a price that is 30% lower than $2075 is the same as finding a price that is 70% of $2075.
That means all we need to do is calculate what is 70% of $2075.
Convert 70% into decimal form which is 0.70.
Next, multiply $2075 by 0.70.
$2075*0.70 = $1452.50
The price the travel agent found was $1452.50
Note: If you don't know how to multiply by decimals you can multiply $2075 by 7 than divide the result by 10 (move the decimal point one place to the left).
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
-2a + 3 + 2a + 1
4