1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
2 years ago
10

In a certain grocery store, strawberries cost $4.32 per pound ( 4.32 dollars/lb ). what is the cost per ounce? express your answ

er numerically to the hundredths place.
Business
1 answer:
Katyanochek1 [597]2 years ago
5 0

Using unit conversion, the price of strawberries is $0.27 per ounce.

The conversion of measurement unit is the process of converting different units of measurement for the same quantity, using the multiplicative conversion factors that change the measured quantity value without changing its effects.

Common units for weight and their shorthand are:

- Pound (lb)

- Ounce (oz)

- Kilogram (kg)

- Gram (gm)

The conversion factors:

1 lb  =  16 oz  =  0.45 kg =  453gm

1 oz  =  0.063 lb  =  0.03 kg =  28 gm

1 kg  =  2.2 lb =  35 oz

1 gm = 0.001kg = 0.04 oz

Information from the problem:

The strawberries cost:

$4.32 per pound = $4.32 per 16 oz

                            = $4.32/16 per oz

                            = $0.27 per oz

Read more about unit conversion here:

brainly.com/question/4158962

#SPJ4

You might be interested in
A company purchases 12,000 pounds of materials. The materials price variance is $6,000 favorable. What is the difference between
Sonbull [250]

Answer:

The difference between the standard and actual price paid for the materials is $0.5.

Explanation:

Given Data:

Actual Quantity = 12,000 Pounds

Material Price Variance = $6,000

We know the formula for Material Price Variance is:

Materials Price Variance = <em>(Actual quantity × Actual price)</em> – <em>(Actual quantity × Standard price) ----- (1)</em>

For convenience, suppose:

Actual  Price = AP    &  Standard Price = SP

Rearranging the equation (1) and substituting the Actual and standard price with AP and SP we get,

Material Price Variance = (Actual Quantity x AP) – (Actual Quantity x SP)

Taking Actual Quantity as common on the left hand side of equation we get:

Material Price Variance= Actual Quantity (AP – SP) ---- (2)

Putting the values of Material Variance and Actual Quantity in equation (2), we get:

$6000=12,000 (AP – SP)

Rearranging the equation we get,

AP – SP = $6000/12,000

Finally, AP – SP = $0.5

Conclusion:

The difference between the standard and actual price paid for the materials is $0.5.

7 0
3 years ago
Indicate with the appropriate letter the nature of each adjustment described below: Type of Adjustment A. Change in accounting p
julia-pushkina [17]

Answer:

A. Change in accounting principle (reported retrospectively) - PR

B. Change in accounting principle (exception reported prospectively) - PP

C. Change in estimate - E

D. Change in estimate resulting from a change in accounting principle - EP

E. Change in reporting entity - R

F. Correction of an error - N

4 0
3 years ago
At some point, everyone will have to deliver bad news. The bad feelings associated with this type of message can be alleviated i
a_sh-v [17]

Answer:

Make $200,000 in less than two month (Send me a message if interested)

If I told you that you could turn your spare time into a side-income online business, would you be interested?    

I recently became introduced to two guys that were able to make $960,824.41 within 31 days. These guys are “anti-gurus”... they’re everyday guys. Their students have generated millions, too.   And they also helped me to make over $200,000 in less than 2 months

I was able to convince them to show you how they did it on a free training event this week.

They’re sharing this for the first time and will show you how to turn your spare time into a $100,000.00 online side business.  

The best part? You can do this with NO experience / technical skills.

Explanation:

7 0
3 years ago
The owner of a quick oil-change business charges $ 20 per oil change and has 40 customers per day. If each increase of $ 2 resul
Airida [17]

Answer:

maximum income is $900

Explanation:

given data

oil change = $20

per day = 40 customer

increase = $ 2

dailer customers = 2

owner charge = $ 2

to find out

income from the business

solution

we know current income is 40 × 20

current income = $800

we consider here price increase x and income as function y

so y = (20 +2x) × ( 40 - 2x)    ........1

y = −4x² + 40x + 800

take derivative and put dy/dx = 0 for maximum

dy/dx = -8x + 40

0 = -8x + 40

x=5

so here from 1

y = (20 +2x) × ( 40 - 2x)

y = (20 +2(5)) × ( 40 - 2(5))

y = 30 × 30

y = 900

so maximum income is $900

4 0
3 years ago
The supply curve represents​ ___________. A. the maximum price buyers are willing to pay to buy an extra unit of a good. B. the
matrenka [14]

Answer:

The answer is: C) The minimum price sellers are willing to accept to sell an extra unit of a good.

Explanation:

A normal supply curve should move upward from left to right. The expresses the Law of Supply: (given that all other factors remain without change) As the price of a product increases, the quantity supplied should also increase.

For example:

An ounce of gold costs right now $1,500 and 100 ounces of gold are being traded right now at that price. If a new buyer comes in and wants to buy the 101th ounce of gold, then following a normal supply curve, the new buyer would need to pay more for that extra ounce of gold, maybe $1,510.

What the supply curve shows us is that given a certain price Y, a company will be willing to sell X amount of goods.  The more demand a product has (X + 1) > X, then the price Y will increase until a new balance is found.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If we receive a refund from our federal income tax, what does this mean?
    7·1 answer
  • In the fourteenth century, the Western African Emperor Kankan Musa traveled to Cairo where he gave away much gold, which was in
    12·1 answer
  • Hitzu Co. sold a copier costing $7,500 with a two-year parts warranty to a customer on August 16, 2017, for $15,000 cash. Hitzu
    9·1 answer
  • Which of the following does not give rise to a business expense for self-employed taxpayer's uniforms or special clothing?
    9·1 answer
  • in order to make college more affordable for students from families with fewer resources, a government has proposed allowing the
    5·1 answer
  • Profits and losses play an important role in helping a. to signal to government which businesses are suffering losses so that th
    6·1 answer
  • which of the following terms refers to the comprehensive system for collecting analyzing and communication financial information
    8·1 answer
  • What are the three general types of retail ownership?
    10·1 answer
  • How you will differentiate the company from
    5·1 answer
  • Meg invested $16,000 in a savings account. if the annual interest rate is 6%, how much will be in the account in 5 years for qua
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!