If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
325 three hundred twenty-five
Answer:
Step-by-step explanation:
Y = kxz
Putting values of y x and z in the equation
4 = k(2)(3)
4 = k6
2/3 = k
Now finding y when x = - 6 and z = 2
Y = kxz
= 2/3(-6)(2)
= - 8
Answer:
Adjacent
Step-by-step explanation:
Vertical would be 90 degrees
y= -1/5x-4
explanation:
the rise over run is -1/5
the y-intercept is -4