1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
9 months ago
13

Thu gọn biểu thức : (x-5)(x+5)-(x+1)^2

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]9 months ago
5 0

(x-5)(x+5)-(x+1)^2\\=x^2 -25-(x^2+2x +1)\\=x^2 -25-x^2-2x -1\\=-2x-26

ANSWER: -2x -26

Ok done. Thank to me :3

You might be interested in
Rachel has a box in the shape of a prism with a square base. The capacity of the box is 150 cubic inches. The height of the box
hjlf
V = s²h 

<span>150 = s²h </span>
<span>150 = s²(3/2)s </span>
<span>(2/3)150 = s³ </span>
<span>100 = s³ </span>
<span>s = ∛100 (approx 4.642 in) </span>
6 0
3 years ago
Which transformations could be performed to show that
emmainna [20.7K]

Answer:

no picture given

Step-by-step explanation:

no picture given, so it is impossible to say.

3 0
3 years ago
Your job pays $8 per hour. (a) Write an algebraic expression for your pay in dollars for working h hours. (b) What is your pay i
Korvikt [17]
P = 8h.....where P stands for pay

if u work 36 hrs...
P = 8(36)
P = 288 <==
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y-interceptof the graph below?*
Talja [164]

Answer:

J- 2

Step-by-step explanation:

its where the line goes through the plot on the vertical axis

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is two-dimensional and infinitely large
denis-greek [22]
A plane has two dimensions and extends infinitely in both dimensions.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Given that P = (2, 9) and Q = (4, 14), find the component form and magnitude of vector PQ.
    5·1 answer
  • Mr. Varello is paid semimontnly. His annual salary is $64,333. What is his semimonthly
    14·1 answer
  • Researchers used two footballs of the same size to examine the effect of helium on kicking distance. One football was filled wit
    12·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • 230, 200, 170, 140 __ next number sequence ?
    9·2 answers
  • mark takes a 40 question test for which he receives 2.5 for each correct answer and losses 1 point for each wrong answer. If mar
    7·2 answers
  • Juan bakes 5 1/ 2 dozen rolls. He sells 1 3/4 dozen rolls. How many dozen rolls does he have left to sell?
    8·2 answers
  • Beth writes a number that shows 60 parts out of 100
    5·2 answers
  • Find the volume of the cylinder. Round your<br> answer to the nearest tenth.
    7·1 answer
  • The soccer team is planning to sell health bars for a fundraiser. The prices of purchasing health bars from two different compan
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!