1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
1 year ago
15

On the grid draw y = 4x - 5 for values of c from -2 to 2

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]1 year ago
6 0

Step-by-step explanation:

shown above but I need words so

You might be interested in
A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for ​$56.16. She incorrectly calculates the unit price as ​$14.04 per
8090 [49]

Answer:

The correct unit price is $1.17 per pair of gloves. The error is she used number of dozens so, firstly convert it to number of pairs of gloves then divide.

Step-by-step explanation:

It is given 4 dozen pairs of gloves for $56.16.

So, unit price = Divide the price by number of pairs of gloves.

And 1 dozen =12

So 4 dozen =4*12=48 pairs of gloves

So, to find unit rate divide 56.16  by 48.

Unit price =\frac{56.16}{48}= $1.17

So, the error is she didn't convert the dozen to units.

That made mistake in finding unit price.

6 0
3 years ago
Simplify 5(5t+6)+2 (2t-3)
yan [13]

Answer:

29t + 24

Step-by-step explanation:

5(5t + 6) + 2(2t - 3)

Open Parentheses first.

5* 5t = 25t

5 * 6 = 30

25t + 30 + 2(2t - 3)

Open others

2 * 2t = 4t

2 * 3 = 6

25t + 30 + 4t - 6

Match like terms

29t + 24

8 0
3 years ago
If 3 people go to lunch and the bill was $30 and they all give $10 and the waitress comes back with the waitress comes back and
Kryger [21]

Answer

No missing money

Step-by-step explanation:

Original money given to the waiter = $30

Each person paid $10

The waitress comes back with the waitress comes back and said the bill is $25

They gave her $2 for the tip

if each got $1.00 back

Balance = $1.00 × 3

= $3.00

That means each paid $9×3 = $27 including $2 .00 tip(recall that cost of the meal is now $25 plus $2 tip)

Each of them got $1.00 back

Total money spent = (cost of meal + tip) + balance of $3.00 given to them

= $27 + $3

= $30

Therefore, there is no missing $1.00

7 0
3 years ago
What is the volume of a cone (in cubic inches) of radius 5 inches and height 3
beks73 [17]

Answer:

78.54 cm^3

Step-by-step explanation:

I think thats the answer

6 0
3 years ago
Kimora’s cell phone company charges her $35 a month for phone service plus $.05 for each text message sent. How many text messag
professor190 [17]

Given that Kimora’s cell phone company charges her $35 a month for phone service plus $.05 for each text message sent.

Kimora's cell phone bill for one month is $52.

We need to determine the number of text messages Kimora sent for one month.

Also, we need to write and equation and solve it.

<u>The equation:</u>

Let x denote the number of text messages Kimora sent for one month.

Thus, the equation is given by

35+0.05x=52

Therefore, the equation for the number of text messages Kimora sent for one month is 35+0.05x=52

<u>Solving the equation:</u>

We need to solve the equation 35+0.05x=52

Subtracting both sides of the equation by 35, we get;

0.05x=17

Dividing both sides of the equation by 0.05, we get;

x=340

Therefore, the number of messages sent is 340.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the geometric mean of 2 and 135
    11·1 answer
  • Solve the following equations for x. Show the step by step process.
    9·1 answer
  • Without actually multiplying, how can you tell if the product of two numbers will be negative?
    15·1 answer
  • An insurance company estimates 45 percent of its claims have errors. The insurance company wants to estimate with 99 percent con
    15·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • QUICK MATH PROBLEM! PLZ HELP. :)
    10·2 answers
  • What is 14 rounded to the nearest ten
    8·2 answers
  • Please help if you want points and happy ramadan if you celebrate it
    13·2 answers
  • Solve 54=y−14. i need help anything helps.
    7·1 answer
  • What is the smallest angle of a right triangle with sides 9, 40, and 41? Round your answer to the nearest degree, and enter the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!