1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sauron [17]
3 years ago
7

Walter had 2/4 yard of string. He used 3/6 of it on a school project. How much string did he use?

Mathematics
2 answers:
andrezito [222]3 years ago
8 0

1/4 is the correct answer


frozen [14]3 years ago
3 0

2/4 reduces to  1/2

3/6 reduces to 1/2

1/2 * 1/2 = 1/4

 he used 1/4 yard of string

You might be interested in
a bag containing some widgets weighing 81 kg. when 2 of the widgets are removed, the weight of the bag drops to 73kg. the bag wi
Sloan [31]
First I find the individual widget weight

81 - 73 = 2x
8 = 2x
x = 4

Then I find how many widgets were left

73 - 1 = 4y
72 = 4y
18 = y

Y is the amount of widgets left, therefore the amount left is 18
3 0
3 years ago
6 boxes of 3-inch incense sticks for $22.75 is a better buy than 8 boxes for $30 and 10 boxes for $38.00
elixir [45]
You would want to buy 8 boxes for 30$
4 0
3 years ago
On a coordinate plane, a straight line and a parallelogram are shown. The straight line has a negative slope and has a formula o
alexira [117]

Answer:

(1,3)

Step-by-step explanation:

edge 2020

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cheryl drove 4 hours at a constant rate to travel 160 miles. At what rate did she drive? A. 20 mph B. 35 mph C. 40 mph D. 72 mph
erik [133]

Answer:

40 mph

Step-by-step explanation:

you take your miles 160 and divide them by 4 which is going to be 40

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary bought 4 gallons of milk for $10.00. Jill bought 2.5 gallons for $6.00.
RoseWind [281]

Step-by-step explanation:  

In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.  To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

Mary

Mary bought 4 gallons for $11.

The price is $11 and the gallons are 4.

Jill

Jill bought 2.5 gallons for $7.25

The price is $7.25 and the gallons are 2.5

Better buy

Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A comet travels along a parabolic path around the Sun. The Sun is the focus of the path. When the comet is at the vertex of the
    13·1 answer
  • 192860 the digits 1 ,9 and the 2 are in the same
    5·1 answer
  • What is 2356 yards in kilometres?
    8·2 answers
  • 7,423.28 fraction form
    5·2 answers
  • You are conducting an experiment to determine whether males and females have different emotional reactions to chocolate consumpt
    6·1 answer
  • What is the unknown angle measure in the triangle?
    13·2 answers
  • What are some of the best apps for school? Why?
    5·1 answer
  • Cas walks 3/5 miles in 24 min at a steady pace, how long does it take him to walk 2 miles?
    12·1 answer
  • Choose the value of x for f(x)= x^2-3x when f(x) = 10.
    6·1 answer
  • Leyla anda en bicicleta 81 millas cada semana, cuantas millas anda en 11 semanas
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!