1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
14

If the track makes 30 miles in 25 minutes, find the time it will need to cover 25 miles

Mathematics
1 answer:
dimulka [17.4K]3 years ago
8 0

Answer:

  • About 21 min

Explanation:

Distance and time are directly related, meaning that distance / time = constant.

In this case the constant is the rate or speed.

Thus you can write:

  • speed = distance / time

And, given that covering 30 miles requires 25 minutes, to calculate the time needed to cover 25 miles, you can set this proportion:

  • 30 miles / 25 min = 25 miles / t

To clear t you do cross multiplication:

  • t × 30 miles = 25 miles × 25 min

Divide both sides by 30 miles:

  • t = 25 miles × 25 min / 30 miles = 20.8 min ≈ 21 min ← answer

You might be interested in
There are 40 students in a class. Three-fifths (1/5) of the students are boys.
horsena [70]

Answer:

a) 24

b) 16

Step-by-step explanation:

a) Total Students = 40

Boys= 40*(3/5) = 24

b) Total Students= 40

Boys= 24

Girls= (40-24) = 16

4 0
3 years ago
What is the answer to this equation |x + 1| = 6
djverab [1.8K]
Wait homfdgjhgbjhfb
6 0
3 years ago
The marked price of a water cooler is $ 500. The shopkeeper offers an off-season discount of 15% on it. Find the discount.
Fittoniya [83]

Answer:

75 dollars

Step-by-step explanation:

You know that 500=100%, so we can set up the following

15%(500/100%) = 75

so the discount 75 dollars

5 0
3 years ago
Is there a rigid transformation that maps triangle ABC to triangle ABD? If so, which transformation?
MissTica

Answer: option C!

Step-by-step explanation:

i just got it right

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
One small tank takes twice as long to fill a tank as a larger pipe does. If it takes the two pipes 40 minutes to fill the tank w
Gala2k [10]
Um... it'll take each pipe 80 mins, bcz if together they take that long, then to find the pipes time separately, you just multiply it by two to show it doing the work the other pipe did as well. Is that what you wanted??

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve 2,631×83
    9·2 answers
  • Please answer this correctly
    7·2 answers
  • Explain how to find 4x80
    14·2 answers
  • The Coordinates three, two and one, six are the opposite vertices of a parallelogram. If zero, zero is the corner of the third v
    15·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • A grocery store clerk can scan 1 product every
    6·1 answer
  • A total of 19,035 people skied at the resort during the 5 days
    13·2 answers
  • The following partial JMP regression output for the Fresh detergent data relates to predicting demand for future sales periods i
    9·1 answer
  • Just thought these were funny alkjhdlkjshf
    14·1 answer
  • Percy has an account balance of -33 dollars I. His checking account
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!