1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
5

Li’s recipe uses 3 2/3 cups of flour. He plans to make 4 batches. How much flour will li need. I need help on finding out what t

o do.
Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]3 years ago
3 0

Answer:

14 and 2/3rd cups of flour for 4 batches

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help please for my test 3.
satela [25.4K]

Step-by-step explanation:

first do the parenthesis

4x-3(3x+3x)>18

4x-3(6x)>18

4x-18x>18

-14x>18

I'm not sure if this helps but I tried

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product of (5× + 1)(5x - 1)?
padilas [110]

we are given

(5x + 1)(5x - 1)

we can distribute it

5x*5x-1*5x+1*5x-1*1

25x^2-5x+5x-1

now, we can simplify it

25x^2-1...............Answer

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ME ASAP! Will give BRAINLIEST! Please read the question THEN answer correctly! No guessing.
Arte-miy333 [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

This function resembles that of the absolute value function, never going into the negative y values. Hope this helps!

5 0
2 years ago
A firm has just saved $36,000 in fixed costs by eliminating one of its unprofitable product lines. By dropping the product line,
svet-max [94.6K]

Answer: drop by $86,000

pls give brainliest

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which inequality is shown in the graph below
    11·1 answer
  • Which of the following is not proportional to 48/64?​<br>A. 6/8<br>B. 24/32<br>C. 3/4<br>D. 2/3
    10·1 answer
  • What is the value of x if 2x+5=10
    10·2 answers
  • Explain how to use the distributive property to create an expression that is equivalent to 2b + 5b
    13·1 answer
  • What is the value of the expression 2 1/2 x + 3 2/3 y ( if x = 4 and y= 2)
    15·1 answer
  • Tanya buys 4 pens and 6 markers. A pen cost p dollars each and markers cost 2 dollars more than a pen. Consider the expression:
    5·1 answer
  • ANSWER QUICKLY !! How many terms are in “y^2 + 4y - 15” ???<br><br> a) two terms<br> b) 3 terms
    11·2 answers
  • What is the perimeter of a rectangle with length of √18 and width of √8 in simplest form?
    9·1 answer
  • If 16 to the power of x = 1/64. what is the value of x?
    15·2 answers
  • Write each ratio as a fraction in lowest terms: <br> Q1 - 24.8 to 13.4<br> Q2 - 1.5 to 4.5
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!