1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
11

15. True or False? In a recession or a depression, inflation will likely decrease.

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
3 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

in a depression inflation is most likely to decrease

You might be interested in
AB←→||CD←→. Find the measure of ∠BFG.
Colt1911 [192]

Answer:

Value of ∠ BFG = 135°

Step-by-step explanation:

Given:

AB || CD

∠ AFG = (3x + 15)°

∠ FGD = (5x - 5)°

Find:

∠ BFG

Computation:

We know that;

∠ AFG = ∠ FGD

3x + 15 = 5x - 5

3x - 5x = - 5 - 15

- 2x = - 20

2x = 20

x = 10

Value of ∠ AFG = 3x + 15

Value of ∠ AFG = 3(10) + 15

Value of ∠ AFG = 45°

∠ BFG = 180° - Value of ∠ AFG

∠ BFG = 180° - 45°

∠ BFG = 135°

Value of ∠ BFG = 135°

8 0
3 years ago
The four Fifth Grade classes at Smith Elementary School are having a competition to collect Box Tops. Below is the information a
Rzqust [24]

Answer:

ysgwhdbjsbamssnkfnenxndnkx4iihug58hs

7 0
2 years ago
A jacket is advertised to be 85% off the original price. If the sale price is $102 what is the original price ?
Jobisdone [24]
The answer would prob around $188.70 because .85x102=86.7 so add that to 102 and u get 188.70 but I'm prob wrong and I have a test on this tomorrow 


<span />
4 0
3 years ago
the floor plan is 22' in length, and 12' in width. What is the ratio of the length of the room to it's area? where Area = Length
Alenkinab [10]
The ratio of the length of the room to its area is
\frac{22}{12  \times 22}  =   \frac{1}{12}
4 0
3 years ago
Some students are going on a field trip. The cost of the trip is $100, in addition to $7per student. Write an equation that rela
grigory [225]

Answer: C= 100+7n

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the solution set of 18 - 3n + 2 = n + 20 - 4n Ф 0 all reals
    5·1 answer
  • A skateboarder traveled 3 5 of a mile in 1 20 of an hour. What was the skateboarder’s speed in miles per hour? A) 9 miles per ho
    12·2 answers
  • What is 645 round to the nearest ten
    6·2 answers
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • Really need the answer to this.
    8·1 answer
  • Factorise <br><br>x² -9x + 20​
    5·1 answer
  • What is the missing number?
    13·2 answers
  • I WILL GIVE YOU BRAINLY PLSS
    7·2 answers
  • 27 pounds of tomatoes cost $270 how many pounds of tomatoes can you get with $20?
    12·2 answers
  • on a youth soccer team, 3 out of 12 team members have played in previous years. Based on this information, if 144 kids are in th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!