1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
6

How many line segments are in the 20th figure?

Mathematics
1 answer:
Trava [24]3 years ago
5 0
The first figure has 3 line segments.

the second figure has 3+3 =3*2 =  6 line segments

the third figure has 3+3+3 = 3*3 = 9 line segments

the fourth figure has 3+3+3+3=3*4=12 line segments...


so it is clear that:

the 20th figure has 3*20=60 line segments.


Answer: 60
You might be interested in
The roller on a computer printer makes 2200 revolutions per minute. what is its angular velocity?
-Dominant- [34]
(2200 rev/min) x (360 deg/rev) x ( min/60 sec) = 13,200 degrees per second

(2200 rev/min) x (2 pi radians/rev) x (min / 60 sec) = <u>73 and 1/3 pi</u> radians/sec
8 0
3 years ago
What’s the measure of angle B?
velikii [3]

Answer:

60°

Step-by-step explanation:

∠B=(240-120)/2=120/2=60°

7 0
3 years ago
Samantha sends her son, Barry, to a preschool center on certain days. The cost of preschool is $45 per day along with a fixed mo
MAXImum [283]

Answer:

<h3><em>D. 880 = 45d + 70; 18 days.</em></h3>

Step-by-step explanation:

We are given fixed monthly charge = $70.

The cost of preschool per day = $45.

Number of days = d.

Total cost of d days = cost per day × number of days + fixed monthly charge.

Therefore, we get equation

880 = 45×d+70

<h3>880 = 45d +70.</h3>

Now, we need to solve the equation for d.

Subtracting 70 from both sides, we get

880-70 = 45d +70-70

810=45d

Dividing both sides by 45, we get

\frac{810}{45} =\frac{45d}{45}

18=d.

Therefore,<em> 18 days Barry attended preschool last month.</em>

<em>Therefore, correct option is D option.</em>

<h3><em>D. 880 = 45d + 70; 18 days.</em></h3>
4 0
3 years ago
Pls answer quick pls pls pls
xxTIMURxx [149]

Answer:

I got 2 km per hour

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
katlin is selling t shirts. she sold 2 for $13.00 and 4 for $25.00 what will katlin charge for 7 t shirts if she keeps selling t
Mila [183]
$42.

13/2 = 6.5, 25/4 = 6.25, 42/7 = 6.
6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the total width of the path in feet
    12·1 answer
  • The temperatures (in degrees Fahrenheit) in Long Island recorded by the weather bureau over a week were 42, 49, 53, 55, 50, 47,
    9·2 answers
  • The diameter of a circle is 10 meters. What is the area of the circle?(use 3.14 for pie and round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Telescope: discount; 30% sale price, $126
    6·2 answers
  • Melissa Sartini's gross pay is $52,000 a year. The state income tax rate is 3% of taxable wa
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!! PLEASE HELP ASAP!! PLEASE DON'T GUESS!! PLEASE GIVE THE DIRECT ANSWER!!
    11·1 answer
  • 5. Give the domain and range for this
    11·1 answer
  • Lynette has a metal doorstop with the dimensions shown. Each cubic centimeter of the metal in the doorstop has a mass of about 8
    5·2 answers
  • An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Will mark brainliest don’t answer false.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!