Answer:
2 pounds Raspberry costs - 9.50. I pound Raspberry cost> 9.50 =4.75 2 ki 1 pound. Strawberries cost = 3.22. cost of Raspberry Jafrost of Strawberry). = 4.75.3.22 f. 53. Raspberry cost $ 1.53 more than strawberries.
Step-by-step explanation:
Answer:
37.6
Step-by-step explanation:
Multiply the numbers
K could either be a 16 or -24
The gross profit margin is calculated using the following rule:
gross profit margin = total profit / total sales
Now, we need to get the values of total profit and total sale:
total profit = <span>9*8-(40+8)=24$
total sales = 9*8 = 72$
Now, we will substitute in the above equation:
gross profit margin = 24/72 = 1/3 = 0.3333334
% = 0.33333334*100 = 33.3334%</span>