1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
2 years ago
11

What line represents tereasas statement

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]2 years ago
7 0
Line A is the correct answer because the line crosses the 7 dish point at the one minute point
You might be interested in
Choose all equations for which x=2 is a solution.
makvit [3.9K]
A and D that’s the answer
8 0
2 years ago
What is 4x plus 12y equal 48
vivado [14]
4x+12y=48 12y=48-4x Y=4-3x Steps 1.subtract 4x to the other side 2.divide 12 to all numbers Answer is : y=4-3x
8 0
3 years ago
Pick correct graph from multiple choice options. A. C. B. D.
irina1246 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

x = 2 is the equation of a vertical line passing through x = 2.  This is shown in the lower left graph:  a solid vertical line 2 units to the right of the y-axis.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
using the formula c = 2pier, find the circumference of a circle with diameter of 28 inches. round your answer to the nearest inc
Cloud [144]
So than given that the diameter of a circle is 28 inches so from this result the radius is d/2 = 28/2 = 14 inches 

than the circumference of circle will be equal 2*3,14*14 = 6,28 *14 = 87,92 so rounded equal 88 in.

so this mean that choice c.) is right sure 

hope this will help you 
6 0
2 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor the algebraic expression <br><br> 12a + 21
    6·2 answers
  • No. 27. Ignore the language. I'm indonesian n i'm trying to learn english using brainly usa
    15·1 answer
  • Alex has a small notebook that is shaped like a rectangle. She knows one side is 6 cm and another side is 4 cm. Explain how to f
    7·2 answers
  • 2/3 + 3/4=? (pls show the steps on how you got an awnser :) )
    13·2 answers
  • The west room of the White House has a perimeter of 180 feet. If the width is 50 feet, what is the length of the West room?
    13·1 answer
  • Can someone help me with these to please I’m kinda stuck on them lol
    11·1 answer
  • Arun has 25 chocolates with him. He had given 19 to his friends. What fraction of chocolates are with him?
    9·2 answers
  • Find the distance between the points (-10, -9) and (-7, -1).
    12·2 answers
  • What are the zeros of the polynomial function? f(x)=x2−4x−60 Enter your answers in the boxes. The zeros of f(x) are and.
    10·1 answer
  • Given that a randomly chosen customer likes cake, what is the probability that the customer also likes pie? two-sevenths two-fif
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!