= 9n + 63
generate the first few terms using the recursive equation
f(1) = 72
f(2) = 72 + 9 = 81
f(3) = 81 + 9 = 90
f(4) = 90 + 9 = 99
the sequence is 72, 81, 90, 99, .....
This is an arithmetic sequence whose n th term formula is
=
+ (n - 1 )d
where
is the first term and d the common difference
d = 99 - 90 = 90 - 81 = 81 - 72 = 9 and
= 72
= 72 + 9(n - 1) = 72 + 9n - 9 = 9n + 63 ← explicit formula
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
ok added you on snap but i dont know the answer sorry
I dont think so.
factoring means make simpler
x cubed is already is simple so i dont think you cant. correct me if i am wrong