Answer:
103
Step-by-step explanation:
simplify to 81 + 27 - 5
Answer: $1.18 per item
Step-by-step explanation:
9.44/8=$1.18 per item
The property displayed here is the distributive property.
If you have a variable or unknown number inside or outside of parentheses, you can distribute it to each term and add the terms together, and it will remain true.
Example:
4(x + 5)
After distributing, it'll look like this:
4x + 20
The difference is 105
3^2 - 2 + 7 =
(3 x 3) - 2 + 7 =
9 - 2 + 7 = 14
5^3 - 4^2 + 10 =
( 5 x 5 x 5) - ( 4 x 4) + 10
125 - 16 + 10 = 119
119 - 14 = 105
Answer:
$6.25
Step-by-step explanation:
1.25 x 5 = 6.25
it´s the cost times how ever many days