Answer: The correct answer is $ 134.42 for the gas and the rental.
Step-by-step explanation: The trip is 432 miles and Tameka's car gets 35 miles to the gallon. So we have to figure out how many gallons we would use for the entire trip by dividing 432 by 35= 12.34 gallons of gas.
We know gas is $2.79 a gallon so we multiply 2.79 (cost per gallon) x 12.34 ( our total gallons used) =$34.43 in gasoline.
The rental costs $99.99 so we add that cost and the cost of the gas $34.43= $134.42 the total cost of the rental and the gas.
Answer:
14 flats
5 plants
Step-by-step explanation:
First you would do 89/6 but since that doesn’t divide nicely you can do 90/6 to get 15 then subtract 1 since the original number was 89 and you would get 14
The 14 times 6 would get you 84
Then subtract 84 from 89 and you get 5 plants left over ^^
The fourth class ends at 12:30 pm
<em><u>Solution:</u></em>
Given that Harold has 4 classes each morning
Each class is 1 hour long, and there are 10 minutes between classes
The first class is at 8 A.M
<em><u>To find: Time at which fourth class ends</u></em>
Since each is 1 hour long and 10 minutes gap between classes
First class = 8 A.M to 9 A.M
Second class = 9:10 A.M to 10 : 10 AM
Third class = 10 : 20 AM to 11 : 20 AM
Fourth class = 11 : 30 AM to 12 : 30 PM
Thus the fourth class ends at 12:30 pm
Answer: 36.9
Step-by-step explanation: