1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
7

What is the dependent and independent variable?and What is the (x) and (y) axis?

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
8 0

Answer:

and independent variable It is a variable that stands alone and isn't changed by the other variables you are trying to measure. For example, someone's age might be an independent variable. and a Just like an independent variable, a dependent variable is exactly what it sounds like. It is something that depends on other factors. For example, a test score could be a dependent variable because it could change depending on several factors such as how much you studied, how much sleep you got the night before you took the test, or even how hungry you were when you took it.

You might be interested in
The solution x=6 is a solution to which of the following equations?
Leokris [45]
\left[x \right] = \left[ 6\right][x]=[6] totally answer
8 0
3 years ago
Three medium pizzas cost $10.50. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?
olga nikolaevna [1]
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
6 0
3 years ago
Whats the volume of the composite shape ?​
otez555 [7]

Answer:

34 i think so i f it is wromg tell me

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write an equation for the line that passes through the points (-4,8) and (-4,-3)
erma4kov [3.2K]

Answer:

(-3-8)/(-4+4)= -11/0= no slope and undefined

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
You have 20 bucks in your pocket.
diamong [38]

Answer:

the answer would be $45.55

<3

Step-by-step explanation:

20$ + $50.00 = $70

$70 - $6.95 = $64.5

$64.5 - $9.95 = $54.55

$54.55 - $20 = $34.55

$34.55 + $15 = $49.55

$49.55 - $4 = $45.55

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 12. Order these fractions from least to greatest. 1/5, 2/3, 6/15 (Hint: use
    14·1 answer
  • Don't mind my work but can someone give the answer for 50
    9·2 answers
  • How to graph -7x+25y=231
    15·1 answer
  • (6a-3b^2-a) + (b-4+7a^2)<br>Find the sum or difference
    9·1 answer
  • Point H is on line segment \overline{GI} GI . Given GI=3x,GI=3x, HI=2,HI=2, and GH=5x-6,GH=5x−6, determine the numerical length
    13·2 answers
  • I Plz help I’m getting timed
    5·1 answer
  • HELP PEOPLE PLS I NEED HELP I NEED TO TURN THIS IN :)
    8·1 answer
  • Complete the statement to describe the expression (a+b+c)(d+e+f)
    9·1 answer
  • How do you prove that infinite sequences converge? For example how did someone prove that 1 + 1/4 + 1/9 + 1/16 + 1/25 ..... conv
    9·1 answer
  • Help for brainliest k bye
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!