1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bezimeni [28]
4 years ago
9

Your family is planning a vacation for spring break and want to get the best deal. Option

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]4 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

5 nights

You might be interested in
A loaf of bread costs $1.40 and the markup is 30% of the selling price. Find the selling price.
andreev551 [17]

Answer:

The selling price after the markup is $1.82

Step-by-step explanation:

$1.40 * .30 =

Multiply $1.40 times .30 (which is same as 30%)

$1.40 * .30 = $0.42

Add $1.40 and $0.42

= $1.82

Hope this helps.

6 0
3 years ago
Which value of x is in the solution set of the following inequality -3×+5>17
Sholpan [36]

Answer:

x < -4

Step-by-step explanation:

To solve the inequality, use inverse operations.

-3x + 5 > 17

-3x > 17 - 5                    Subtract 5 from both sides.

-3x > 12                         Divide both sides by -3.

x < -4                             Flip the inequality sign since you divided by a negative.

5 0
3 years ago
Chang works as a tutor for $11 an hour and as a waiter for $13 an hour. This month, he worked a combined total of 90 hours at hi
zlopas [31]

Can you show more information please? I need more.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A farmer wants to fence a section of land for a horse pasture. Fencing costs $27 per yard. How much will it cost to fence the pa
BlackZzzverrR [31]

Answer:

$16,875

Step-by-step explanation:

so we must take all of those to get how much fencing we need in total so we add all of those numbers leaving us with 1875 ft of fencing we need.

so if fencing costs $27 per yard we need to change the units

so there are 3 feet per yard so we divide 1875 by 3 leaving us with 625 yards of fencing

so now we multiply the 625 yards of fencing by the $27 per yard leaving us with $16,875 in total to spend for this farmer to fence his pasture for the horses

hope this helps! :))

5 0
3 years ago
-3(4x+3)+4(6x+1)=43 what is the answer
kifflom [539]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

-3(4x +3)+4(6x +1)=43

-12x-9 +24x +4 =43

12x - 5=43

12x=43 +5

12x=48

x=48 :12

x=4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the values of x and y
    7·2 answers
  • A neighbor needs to put up a square fence around her garden to keep the deer out. If the area is 500 square feet, how much fence
    7·1 answer
  • Tony has 24 stamps in his collection this is 1/3 times the number of Jordan has how many stamps does Jordan have
    14·1 answer
  • A standard six-sided die is thrown. What is the probability that the number
    6·1 answer
  • $65 dress pants 20% discount
    10·2 answers
  • Trying to find the area of 6 cm within a circle
    7·1 answer
  • Complete the steps to evaluate the following expression, given log3a = −0.631.
    9·2 answers
  • Katie is comparing the prices of packages of paper cups. One brand costs c dollars and contains 80 cups per package. Another bra
    8·1 answer
  • Let f(x) = x^2 + 2x and g(x)= 3 – x. Find f(-3) + g(-3).
    15·1 answer
  • NEED HELP ASAP WORTH LOTS OF POINTS
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!