1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
9

Add the following polynomials

Mathematics
2 answers:
Levart [38]3 years ago
4 0

Answer:

(2x+7)+(x²-2)

x²+2x+5

Step-by-step explanation:

Yuri [45]3 years ago
3 0

Answer is x² + 2x + 5

<u>Step-by-step explanation:</u>

Step 1:

Add the two polynomials

⇒ (2x + 7) + (x² - 2) = 2x + 7 + x² - 2 = x² + 2x + 5

You might be interested in
Use the multiplication property of equality to multiply both sides of the equation by 1/6 to get: (1/6)6x=(1/6)48.
zzz [600]
X= 8 because by multiplying the fraction with a whole number you had to to convert it to i a fraction and that equals one and then 1/6 times 48 is 8
5 0
2 years ago
Which of the following vectors are orthogonal to (-1,3)? Check all that apply.
Aliun [14]
First vector orthogonal<span> to ⟨−</span>3<span>,4</span>
7 0
3 years ago
Can someone help me with this
Alexxandr [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the perimeter (P) of a rectangle is calculated as

P = 2l + 2w ( l is the length and w the width ) , then

P = 2(3\sqrt{15} ) + 2(\sqrt{15} ) ← distribute both parenthesis )

   = 6\sqrt{15} + 2\sqrt{15}

   = 8\sqrt{15}

5 0
2 years ago
The slope of the line whose equation is 2x + 5y + 1 = 0 is<br> A: -2/5 <br> B -1/5<br> C 5/2
ArbitrLikvidat [17]
The answer would be C 5/2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many inches are in 3.5 yards?
Leno4ka [110]
126 inches (Ask me if you have any questions :) )
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • kai calculates that he spends 15% of a school day in science class. If he spends 75 minutes in science class, how many minutes d
    8·1 answer
  • A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost
    7·1 answer
  • What is the diffrence bewtween arthimetic for and geomtric form
    12·1 answer
  • (19+8)x11+4<br> Order of operations
    11·2 answers
  • The sample space for a roll of two number cubes is shown in the table.
    6·1 answer
  • Ursula tosses two six-sided number cubes and ADDS the numbers rolled. Which of these is a list of the outcomes of the two row? A
    10·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)
    14·1 answer
  • The U.S. Mint began issuing state quarters in 1999. There was one state quarter for each of the 50 states. You are collecting th
    14·2 answers
  • the vertex of parabola is (-2,-3).when the y-value is -2 , the x-value is -5. what is the coefficient of the squared expression
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!