1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
9

Every 2/3 hour, Harris can sew 1/6 pair of jeans. what is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
7 0
Here is the set up:

(2/3) ÷ (1/6) = unit rate

You finish.
You might be interested in
A moving company charges $0.70 per pound for a move from New York to Florida. A family estimates that their belongings weigh abo
mamaluj [8]

First, how many pounds are equal to 1 ton?  2000

Then, $0.70 x 2000 pounds

So, the cost to move is $1,400

Yep. It's that simple. :)

5 0
3 years ago
HELP IM TIME
ElenaW [278]
Explanation:
We already have phone A 5.3 cm
We just need to find phone B

First we need to find what one-third is as a decimal

Which is 0.3

Now add 0.3 to 5

0.3 + 5 = 5.3

Answer: neither phone a and Phone be 05.3 cm
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
pls help me with this question. just one! thank you so much to whoever decides to it will make my day a lot ❤️❤️
Yuliya22 [10]

Answer:

2 385/3913

i think..

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
PLZ HELP!!!!!!! will mark brainliest!!!!
alexgriva [62]

Answer:

it is many triangles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve for x and simplify answer as much as possible
pantera1 [17]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

4=6+2x

Flip the equation:

2x+6=4

Subtract 6 from both sides:

3x+6-6=4-6

2x=-2

Divide both sides by 2:

2x/2=-2/2

x=-1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A train has 100 passenger seats. Tickets for the train cost $200 per passenger when every seat is sold. When there are unsold se
    14·1 answer
  • Write the differential equation model that fits the given description. (a) The rate of change of the volume of a snowball (due t
    7·1 answer
  • How to solve 465 subtract 238 equals what how to solve it
    13·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 7x – 14? Check all that apply. 14 – 7x x – 2 –(14 – 7x) 7(x – 2) 3x – 14 + 4x 2x – 10 + 5x +
    6·2 answers
  • For which value of theta is sintheta= -1?<br>pi/2<br>pi<br>3pi/2<br>2pi​
    11·1 answer
  • At HEB, you can buy a 12 pack of Coke for $5,28 or you can buy a case, 20-pak of cans for $8 78. Which pack offers the better de
    7·1 answer
  • Someone that could help me with this?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP IF YOU RIGHT YOU GET BRAINLLEST
    14·2 answers
  • Function operations and composition<br><br> g(a)= 4a +4<br> h(a)= -4a + 5<br> Find (g + h)(a)
    8·1 answer
  • A certain radioactive material decays in such a way that the mass in kilograms remaining after t years is given by the function
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!