Maria spent 55 minutes on her art project and Juan spent 20 minutes on his. The different is 35 minutes or 7/12 hour.
Unsure what your answer options are.
4/3 = 1/x.....4 lbs potatoes to $3 = 1 lb of potatoes to $x
cross multiply
(4)(x) = (3)(1)
4x = 3
x = 3/4
x = 0.75....so 1 lb of potatoes cost 75 cents
(8,6)...this means 8 lbs of potatoes cost $6
I believe it’s 1/2 hope it helps
Answer:
i think two months im not sure tho
Step-by-step explanation:
Answer:
Place a dot on 7 and do < underlined