1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
15

Give an example of a precise measurement

Mathematics
1 answer:
VashaNatasha [74]3 years ago
4 0
Accuracy refers to the closeness of a measured<span> value to a standard or known value. For example, if in lab you obtain a weight </span>measurement<span> of 3.2 kg for a given substance, but the actual or known weight is 10 kg, then your</span>measurement<span> is not accurate.</span>
You might be interested in
4/2 as a mixed number
balu736 [363]
Four halves equals 2.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(8a + 3) + (a + 2)
Ierofanga [76]
The answer is 9a+5. All you have to do is combine like terms:)
4 0
3 years ago
What’s the Answer to this I got 24 somehow
Bess [88]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

So we have the expression:

\frac{2x+y}{xy-2x}

And we want to evaluate it for x=-4 and y=8.

So, substitute:

\frac{2(-4)+(8)}{(-4)(8)-2(-4)}

Multiply:

=\frac{-8+8}{-32+8}

Add:

=\frac{0}{-24}

Evaluate:

=0

So, our answer is 0.

And we're done!

6 0
3 years ago
The rabbit will never go over 75 pounds. If this rabbit is bom in July weighing 2 pounds, in which month will it weigh around 46
nexus9112 [7]
The answer is June your welcome
8 0
3 years ago
After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
sattari [20]
$32.22 before buying the salad
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ink, Inc. has 40,000 shares of stock outstanding. The company declares dividends of $120,000.
    8·2 answers
  • kelly is training for one marathon in week one she runs 7 miles in week two she runs 10 miles in week 3 she runs 13 miles given
    14·1 answer
  • What is .00062 as a percent?
    6·2 answers
  • What is 9/5 times 4/6
    5·2 answers
  • The bike store marks up the wholesale cost of all of the bikes they sell by 30%. Andre wants to buy a bike that has a price tag
    11·1 answer
  • 42 divided by 2 1/3 simplified
    12·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • In a certain chemical, the ratio is zinc to copper is 4 to 15. A jar of the chemical contains 570 grams of copper, how many zinc
    7·1 answer
  • Help me with both questions please please help!
    6·1 answer
  • What is the answer to this?<br> x + 8 &gt;= 14
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!