1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
3 years ago
10

A grandmother says her grandson is two years older than her granddaughter and that together, they are at least 12 years old. How

old are her grandson and granddaughter?
Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
4 0

The grandson is at least 7 years old and the granddaughter is at least 5 years old.

You might be interested in
Estimate the area of a circle with a radius of 21 meters. Use 22/7 for pi. (1 point)
V125BC [204]
A=\pir^{2}

A=(\frac{22}{7})(21^{2})

A=(\frac{22}{7})(441)

A=\frac{22}{7})(\frac{441}{1})

A=\frac{9702}{7}

A=1386 square meters

The answer is B.
5 0
3 years ago
tanya purchased 4 hamners for $11.00 each and 7 scewdrivers for $6.65 each write an expresion for the total cost of the tools.th
rewona [7]
X=numbers of hammers
y=numbers of  scewdrivers
f(x,y)= total cost in $

f(x,y)=11x+6.65y

f(4,7)=4(11)+6.65(7)=44+46.55=90.55

Sol: an expresion for the total cost of the tools is f(x,y)=11x+6.65 y; 
x=number of hammers
y= number of  scewdrivers.
The total cost is $90.55
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
Veseljchak [2.6K]

This sets up as a very commonly  used proportion.

90 oz / 18.95 = 1 oz / x             Cross multiply

90 x = 18.95                              Divide by 90

x = 18.95 / 90

x = 0.21 dollars or 21 cents.

So each ounce of shampoo costs 0.21 dollars or 21 cents.

This is a very handy way to check best deals. Stores have trained us for years to believe that the more we buy of a brand, the better the price. It isn't always true. Sometimes buying the  smaller quantity is the better deal. There is only one way to be sure and that's to do a proportion like this one.

Try this is an example. The same company makes a smaller container of shampoo of 45 oz for 9.15. How much is 1 oz and which is the better deal? You should get 0.20333 dollars so this is marginally (just) the better deal.

4 0
3 years ago
Solve for x. Show each step of the solution 4.5 ( 8 - x ) + 36 = 102 - 2.5 ( 3x + 24)​
PSYCHO15rus [73]

Answer:

X=-10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many liters of 20% alcohol solution must be mixed with 60 liters of a 90% solution to get a 70% solution
Paha777 [63]

Answer:

24 liters of 20% alcohol

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE GIVE ME THE CORRECT ANSWER !!!
    10·1 answer
  • A car travels 60km in 30 minutes. In how much time will it cover 100 km?
    7·2 answers
  • My new music player has a capacity of 380 gigabytes
    10·2 answers
  • Lynn takes out a loan for $7540 that charges an annual simple interest rate of 6.5%. She does not make any payments for 2 1/2 ye
    12·1 answer
  • Hank drove 1200 miles per hour in 12.5 hours. What is his average speed in miles per hour
    8·1 answer
  • Who procrastinates to study✋
    5·1 answer
  • Will Mark brainiest!!!
    15·2 answers
  • What is the answer to this question?​
    5·1 answer
  • Evaluate the expression. check all possible sets that the solution may belong in. 40-5^2
    6·2 answers
  • In the diagram below, line segment AC is the perpendicular bisector of line segment EF. Is line segment EF the perpendicular bis
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!