Step-by-step explanation:
0 slope means it has in x.
so the equation is y=-1, because that is the coord for the points'y axsis
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
D. no solution
Step-by-step explanation:
h-z=3(1)
h=3+z(minus z from both side)
put in the second equation
-3h,+3z=6(2)
-3(3+z)+3z=6
-9-3z+3z=6
-9=6( not true)
so the equation doesn't have a solution.
<em>So</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>ans</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>C</em><em>.</em><em> </em>
<em>hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
Answer:
x = 4
y = 1
Step-by-step explanation:
Here, we want to solve the system of equation using elimination method
We have this as follows;
3x + y = 13
4x- 3y = 13
Multiply equation 1 by 3
9x + 3y = 39
4x-3y = 13
Add the two equations
13x = 52
x = 52/13
x = 4
From equation 1;
3x + y = 13
y = 13-3x
y = 13-3(4)
y = 13-12 = 1