1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
14

Dakota and Christine went shopping. Dakota bought two scarves and one hat for $13 Christine bought one scarves and two hats for

$14 what is the price of one hat and one scarf
Mathematics
1 answer:
White raven [17]2 years ago
5 0
One scarf=s
One hat=h

2s+h=13
s+2h=14

h=13-2s
(plug that into the other equation)

s+2(13-2s)=14
s+26-4s=14
26-3s=14
-3s=-12
s=4

One hat=$5
One scarf=$4
5+4=9
Price of one hat AND one scarf is $9
You might be interested in
Awnser These Do not just right What or something or i will report!
Brrunno [24]
1. 37
2. 5
3. 10
4. 4
5. -3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through the given points (5,-1), (-7,2)
soldier1979 [14.2K]

Answer:

4y = -m-1 bcoz u use the formula y-y1 = (y2-y1/x2-x1) times (x-x1)

7 0
2 years ago
Gina wants to solve the following proportion.
DochEvi [55]

Step-by-step explanation:

please don't understand the question. will be happy if you take a shot of it.

Thanks

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
5.5 + 2.1x + 3.8x – 4.1
lozanna [386]

Answer:

5.9x + 1.4

Step-by-step explanation:

5.5 + 2.1x + 3.8x - 4.1

= 5.9x + 1.4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many pt are there in 10 qt
nataly862011 [7]
The answer is 20 pt. Hope this helped
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 10+4x=5(x-6)+33 solve for x
    12·2 answers
  • Every two years, how many of the 435 house seats are up for reelection at the same time?
    5·1 answer
  • Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
    6·2 answers
  • Please help me!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Find The Area Of The Figure
    8·1 answer
  • A hotel offers teo activity packages. One costs $192 and includes 3h of horsebackriding and 2h of parasailing. The second costs
    8·1 answer
  • DARK SIDE GRANDSON The kid has got a dark side
    8·1 answer
  • A car dealership increased the price of a certain car by 3%. the original price was 32,600
    12·1 answer
  • ONLY ANSWER IF YOU KNOW HOW TO DO THIS.
    11·1 answer
  • Proving circles are similar: Choose any of the transformations that would be a step in proving that Circle A is similar to Circl
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!