1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
3 years ago
12

s the data set “types of fruit at the grocery store” qualitative or quantitative? If it is quantitative, is it discrete or conti

nuous?
Mathematics
2 answers:
Xelga [282]3 years ago
7 0
Discrete and quantitative is also correct so that makes it discrete

navik [9.2K]3 years ago
3 0

Answer:

Quantitative and discrete

Step-by-step explanation:

Given that the data set consists of types of fruit at the grocery stores.  We can see that the types of fruits at the grocery stores is countable.  i.e. we can have a one to one correspondence with type of fruits and natural numbers.  Hence the variable is discrete.

It will in numerical numbers so it is quantitative.

Put together we can say that  “types of fruit at the grocery store”

is a

i) quantitative variable

ii) discrete

You might be interested in
What is the best toy brand​
maria [59]

Answer:

Radio Flyer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Angles. Maybe using law of sines
uranmaximum [27]

Answer:

(a) 5.36°

(b) β = 84.64° -θ

(c) d = 58.36·sin(84.64° -θ)/sin(θ)

(d) see the attached table

Step-by-step explanation:

(a) The lean angle can be found from the definition of the sine function:

sin(α) = Opposite/Hypotenuse = (5.45 m)/(58.36 m) ≈ 5.36°

__

(b) The angle β does not depend on d; it only depends on the angle θ. Since the sum of angles of a triangle is 180°, we have ...

θ + (90°+α) + β = 180°

β = 180° -90° -5.36° -θ

β = 84.64° - θ

__

(c) The law of sines tells you ...

d/sin(β) = 58.36/sin(θ)

Using the above expression for β and multiplying by sin(β), we get ...

d = 58.36·sin(84.64° -θ)/sin(θ)

___

This can be simplified, if desired, to ...

d = 58.10·cot(θ) -5.45

4 0
2 years ago
Tom and jerry both earn the same monthly salary. each month: tom saves 35% of his salary. jerry spends of his salary and saves t
Yanka [14]

The person that saves the most money every month is given as Jerry

<h3>How to solve for the savings</h3>

We have to solve for 35 percent of 5 dollars

= 0.35 * 45

= 1.75

This is the amount that Tom saves

The question tells us that Jerry spends 2/5 of his, hence he would save 2/5

then we have 2/5 * 5

= 2

Therefore we have that Jerry is the one that saves the most money because he saves 2 dollars.

Complete question

Tom and Jerry both earn the same monthly salary.

Each month

Tom saves 35% of his salary.

Jerry spends 3/5

of his salary and saves the rest of his salary.

Work out who saves the most money each month.

You must show your working.

Read more on savings here: brainly.com/question/25787382

#SPJ4

4 0
1 year ago
Plss answer this because i dont known ehh​
san4es73 [151]
Just combine the two graphs

8 0
2 years ago
HELP this stem and leaf plot represents test scores of students in a math class if two test score 68 and 75 are added to the dat
Travka [436]
Is there supposed to be answer choices?

First you would need to find the median, mode, and range.

60 68 68 71 71 72 75 75 75 83 83 85 87 87 89 90 95 95 98 98

due to no answer choices, I am going to show you the basics of the plot before the 2 scores are added.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with this pls pls pls
    7·1 answer
  • ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer correctly! No guessing. Show your work or give an explaination.
    8·2 answers
  • What is 24/16 in simplest form?
    12·1 answer
  • Is a 100% increase followed by a 33.33% decrease more or less than the number you started with
    15·2 answers
  • Total of a pounds of apples and b pounds of plums were packed into n boxes. How many pounds of fruit are there in each box?
    5·1 answer
  • This is probably pretty easy, I could solve all the other ones but I got stuck on this one.
    8·1 answer
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    11·1 answer
  • 9/10 - 1/2 can you help
    15·2 answers
  • PLEASE HURRY!!! what is the slope of the graph?
    12·2 answers
  • What comes next in the sequence? 10, 30, 90, __, __, __
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!