Answer:
Yards: 83.58
Feet: 250.75
Inches: 3009
Step-by-step explanation:
Yards: 1 yard = 36 inches
3009/36= 83.58
So if each yard is 36 inches and there are 83.58 sets of 36 inches in 3009 then that's how many yards you have.
Feet: 1 foot = 12 inches
3009/12= 250.75
Again, if each foot is 12 inches and there are 250.75 sets of 12 inches in 3009 then that's how many feet you have.
Inches: It's already in inches :)
I hope this isn't confusing and I could help!
A two-dimensional shape has length and width. A three-dimensional solid shape also has depth. Three-dimensional shapes, by their nature, have an inside and an outside, separated by a surface. All physical items, things you can touch, are three-dimensional.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
T(t) = 3sin((t-5)π/30)
Step-by-step explanation:
5 minutes after Thomas ties it on, the torque is zero and increasing. So, the sine function is shifted right 5 minutes. The maximum value is 3, so that is the multiplier of the sine function. The period is 60 minutes, so the coefficient of t is (2π/60) = π/30. The function you want is ...
T(t) = 3sin((t-5)π/30)
13 kids sandwiches X 4 inches = 52 inches
22 small sandwiches X 6 inches = 132 inches
17 medium sandwiches X 8 inches = 136 inches
17 large sandwiches X 12 inches = 204 inches
52+132+136+204= 524 inches = 43.66 feet = 43.7 feet