1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liula [17]
3 years ago
15

Shureka Washburn has scores of 67​, 68​, 76​, and 63 on her algebra tests. a. Use an inequality to find the scores she must make

on the final exam to pass the course with an average of 71 or​ higher, given that the final exam counts as two tests. b. Explain the meaning of the answer to part​ (a).
Mathematics
1 answer:
mash [69]3 years ago
8 0
Average=(total number)/(number of items)
given that the final exam counts as two test, let the final exam be x. The weight of the final exams on the average is 2, thus the final exam can be written as 2x because any score Shureka gets will be doubled before the averaging.
Hence our inequality will be as follows:
(67+68+76+63+2x)/6≥71
(274+2x)/6≥71
solving the above we get:
274+2x≥71×6
274+2x≥426
2x≥426-274
2x≥152
x≥76

b] The above answer is x≥76, the mean of this is that if Shureka is aiming at getting an average of 71 or above, then she should be able to get a minimum score of 76 or above. Anything less than 76 will drop her average lower than 71.


You might be interested in
Do u simplify 7 wholes and 8/10
SSSSS [86.1K]

Answer: Simplify 8/10 which is 4/5.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Cedric and Josh both ordered the same size pizzas at Marco’s Pizzeria; however, they ordered different toppings. Marco’s charges
Oksanka [162]
Let
C---------> <span>the cost of a pizza
</span>t----------> <span>number of toppings

we know that
</span>$15.74-3t=$14.49-2t
15.74-14.49=3t-2t-------------> t=1.25

the cost of one topping is $1.25
and the cost of one pizza <span>without topping is
</span>15.74-3*1.25--------> $11.99

then
<span>an equation for the cost of a pizza, C, as a function of the number of toppings, t ordered is
</span>C=11.99+1.25t

the answer is 
C=11.99+1.25t
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the radius of a circle is 3 meters, how long is the arc subtended by an angle measuring 30°?
FromTheMoon [43]
Circumference of entire circle = 2 * PI * radius
2 * PI * 3 = <span> <span> <span> 18.8</span></span></span>5 meters
a 30 degree arc is (30/360) or 1/12 of a circle.
So the arc equals (18.85 meters / 12) or <span> <span> <span> 1.57</span></span></span> meters.


3 0
3 years ago
Exercise science researchers collecting data within their state noticed that teens who spend more time streaming videos spend le
Olin [163]

Answer:

It is (B) ED2021

Explanatory variable: time spent streaming videos

Response variable: time spent exercising

4 0
2 years ago
Clay bought a new winter coat Clay discount was 30 % off.his total discount was 15 Dollar's what was the.original price of the c
Luden [163]

The answer is $4.50

<h2>15*.30=4.50</h2>
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The radius of the Sun is about 700,000,000 meters, the radius of the planet Venus is about 6,000,000 meters, and the radius of t
    10·1 answer
  • 10) Jane has 68 stickers. She sticks 3 stickers on each page of her
    8·1 answer
  • jake plans to use a ramp to make it easier to move a piano out of the back of his truck the back of the truck is 33 inches tall
    7·2 answers
  • Draw a model that shows 1.7
    7·1 answer
  • Simplify 5x−4y+2(y+x)
    5·2 answers
  • What is the probability that a randomly drawn marble from bag is green. Given that it is not red?
    5·1 answer
  • In graph, the area below f(x) is shaded and labeled A, the area below g(x) is shaded ad labeled B, and the area where f(x) and g
    11·1 answer
  • Set up an equation to show (×+2)×5=y
    13·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • The low temperatures of four cities for August 26, 2007 are as follows:
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!