1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
2 years ago
6

Identify the terms of the expression. Then give the coefficient of each term. 11r+7s

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]2 years ago
4 0
11r is one term. 7s is another term. The coefficient of 11r is 11. The coefficient of 7s is 7.
Hope that helped you.
You might be interested in
There are 5 yellow marbles and 6 blue marbles in a bag. You randomly choose one of the marbles. What is the probability of choos
Nat2105 [25]

Answer:

The probability of choosing a yellow marble is 5/11

Step-by-step explanation:

add 5 and 6 together. it equils 11. Five out of the 11 marbles are yellow.  that means it is (5, 11) or 5/11. This cannot be simplified any more than it is.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The model n(T)= 2^t represents the number of bacteria in a petri dish after c hours
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

1024

Step-by-step explanation:

n(10) =2^10

n(10) = 1024

6 0
1 year ago
What is the solution of the set of the compound inequalities 3.5x-10>-3 and 8x-9<39
NeTakaya

Answer:

Step-by-step explanation:

3.5x - 10 > -3

3.5x > 7

x > 2

8x - 9 < 39

8x < 48

x < 6

x > 2 and x < 6

8 0
3 years ago
there are 45 calories in a candy bar.Alyssa ate 28 candy bars how many calories are there in 27 candy bars
Maru [420]
The answer is 1215 calories
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which shows a correct order to solve this story problem? Phoebe bought 2 muffins for $1.99 each and 2 cups of milk for $1.50 eac
aalyn [17]
The answer is b.   You have to multiply 1.99 by 2 and 1.50 by 2.  Then you add those together. You subtract that price from 20.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLIST!
    11·1 answer
  • A 9-pack of markers costs $6.21. What is the unit price?​
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=9.10%20%5Ctimes%2015%20%5Ctimes%201.5%20%3D%20" id="TexFormula1" title="9.10 \times 15 \times
    7·1 answer
  • Many 4 digit numbers can be formed using only the numbers 3 2 7 6 0 4 9 if
    6·1 answer
  • Randy can buy 6 gallons of gas for $18 or 7 gallons of gas for $21. How much do you think he would pay for 8 gallons of gas?
    7·2 answers
  • Try It!
    14·1 answer
  • The diagonal of a TV is 26 inches long. Assuming that this diagonal forms a
    7·1 answer
  • Conor has $200 available to buy software
    7·1 answer
  • Help plzzzzzzz<br>15 points for that​
    7·1 answer
  • 40 pnts and brainliest to best answer ( :
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!