1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
2 years ago
11

A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
1 answer:
klio [65]2 years ago
8 0

It is given that price of 3 muffins = $3.25

So price of 1 muffin=

\frac{3.25}{3}

And cost of 12 muffins

\frac{3.25}{3} *12 = $13

Therefore cost per dozen of muffins is $13 .

You might be interested in
hich equation represents a line that passes through (5, 1) and has a slope of ? y – 5 = (x –1) y – = 5(x –1) y – 1 = (x –5) y –
gtnhenbr [62]

Answer:

The equation that would represent it would be y - 1 = (x - 5)

Step-by-step explanation:

In order to get this, we can start with the base form of point-slope form.

y - y1 = m(x - x1)

Now put the point in for (x1, y1)

y - 1 = (x - 5)

3 0
3 years ago
How does the exponential function f(x) = 2 · 3^x + 4 appear as a graph?
Ilya [14]
I believe this is how that exponential function would look as a graph (if you need a better pic let me know)

3 0
2 years ago
Simplify the expression
Grace [21]
(-5+8*i)+(-9+5*i) evaluates to <span>-14+13i</span>
6 0
3 years ago
Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of options. (4 points)
Viefleur [7K]

Answer:

Negative 8 over 5 comma negative 6 over 5

8 0
2 years ago
Use the elimination method to solve the system of equations. Choose the
MatroZZZ [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7x + 3y = 30 (equation 1)

-2x + 3y = 3 (equation 2)

9x = 27 (subtract the two equations to eliminate y)

x = 3 (divide by 9)

7 * 3 + 3y = 30 (Substitute x = 3 into equation 1, it doesn't matter which equation you substitute into)

21 + 3y = 30 (7 * 3 = 21)

3y = 9 (Subtract 21)

y = 3 (divide by 3)

Answer is (3, 3)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For a group of 100 people, compute(a) the expected number of days of the year that are birthdays of exactly 3 people.(b) the exp
    10·1 answer
  • Find the product.<br><br><br> (−7)(8) =
    12·1 answer
  • Please help asap! Will give brainliest!
    8·1 answer
  • Please help if you can
    14·1 answer
  • The product of two negative rational numbers is
    12·2 answers
  • 4a - 7 = 5 <br> What is the answer 2 step equation
    15·1 answer
  • 25 feet in 4 seconds; 80 feet in x seconds write a proportion for each phrase and solve it​
    7·1 answer
  • Using the following data set:
    9·2 answers
  • 23,461 rounded to the nearest hundred
    12·2 answers
  • Find the Volume. Can someone explain how they did it. thank you
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!