1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
11

A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
1 answer:
klio [65]3 years ago
8 0

It is given that price of 3 muffins = $3.25

So price of 1 muffin=

\frac{3.25}{3}

And cost of 12 muffins

\frac{3.25}{3} *12 = $13

Therefore cost per dozen of muffins is $13 .

You might be interested in
A line is defined by the equation. The line passes through a point whose y-coordinate is 0. What is the x-coordinate of this poi
Arada [10]

Answer:

it passes

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a carpenter has a board that is 8 feet long.he cuts off two pieces,one piece is 3 1/2 feet long and the other is 2 1/3 feet long
shusha [124]
If you add 3 1/2+2 1/3 you get 5 2/3 if you subtract that from 8 you get <span>2 1/3 feet left </span>
3 0
3 years ago
A soup recipe makes 6 cups. How many people does it serve 3/4 of each serving is of a cup?
tamaranim1 [39]

Answer:B 8

Step-by-step explanation: 6 ÷ 3/4 =8

5 0
3 years ago
Solve the equation by completing the square. Round the square. Round to the nearest hundredth if necessary. x2 - 3x -12 =0
dmitriy555 [2]
A:5.27,-2.27 should be your answer
5 0
3 years ago
3.1 Write the following in scientific notation<br>a) 217 000 000 b) 0,000 253​
AlekseyPX

Answer:

2.17 x 10^8

0.253 x 10^-4 if number is 0.000253 or 2.53 x 10^2 if number is 253

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the error in solving the inequality or graphing the solution.
    10·1 answer
  • Each class at Briarwood Elementary collected at least 54 cans of food during the food drive. If there are 29 classes in the scho
    9·1 answer
  • 13 + (7 + 29) = (13 + 7) + 29
    9·2 answers
  • Nickel-63 is a radioactive substance with a half-life of about 100 years. An artifact had
    10·2 answers
  • Simplify Negative 15.6 divided by negative 4.
    5·2 answers
  • What is r the common ration in the geometic sequence 2, -14, 98, -687
    12·1 answer
  • Please no links just the letter answer and explanation please
    14·1 answer
  • Choose the system for the graph.
    8·1 answer
  • Determine if the expression 8a – a4 is a polynomial or not. If it is a polynomial,
    8·1 answer
  • Help me for points :)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!