Answer:
The right solution is "$20.733.16".
Explanation:
According to the question,
Face value,
= $20000
Rate (r),
= .035
Bond A:
= 
= 
=
($)
Bond B:
= 
= 
=
($)
Answer:
fixed cost per unit,
Explanation:
Fixed cost is cost that does not vary with output. It remains constant regardless of the units of output produced. An example of fixed cost is rent.
fixed cost per unit = fixed cost / output
Let us assume that rent (fixed cost) is $500. When output is 1 unit, fixed cost per unit = $500 / 1 = $500
when output is 2 units, fixed cost per unit = $500 / 2 = $250
when output is 10 units , fixed cost per unit = $500 / 10 = $50
Answer:
Core Values
Explanation:
In the given scenario, Merck has deviated from its core values which are dedicated to the healthcare sector and transparency of drug development. It manipulated and didn't made the side effects of the drug public during testing.
Answer:
a. Advertising costs relative to the number of customers for a particular restaurant. [Fixed]
b. Rental costs relative to the number of restaurants. [Variable]
c. Cooks salaries at a particular location relative to the number of customers. [Fixed]
d. Cost of supplies (cups, plates, spoons, etc.) relative to the number of customers. [Variable]
e. Manager's compensation relative to the number of customers. [Mixed]
f. Servers' salaries relative to the number of restaurants. [Variable]
Explanation: