1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
3 years ago
5

Joanne's Dress Shop received an invoice dated July 25 for $1,400, with terms of 2/10, 1/15, n/60. On August 8, Joanne's Dress Sh

op sent a partial payment of $750. The actual amount that should be credited is:
Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]3 years ago
5 0

The actual amount that should be credited is $757.58.

<u>Solution:</u>

Given that,

2% Discount if paid in 10 days.

1% Discount if paid in 15 days, (but greater that 10 days)

Net due in 60 days.

That is,

\bold{1400\times0.98 = 1372} will close the acount on days 1-10

\bold{1400\times0.99 = 1386} will close the acount on days 11-15

And August 8 is Day 15 and falls under the 1% discount rule.

Therefore, we have to divide the partial payment by the complement of the discount rate.

\bold{\Rightarrow\frac{750}{0.99} = 757.58} from the balance, and \bold{1400.00 - 757.58 = 642.42} is due by day 60.

You might be interested in
Rebeca spent $32.55 for a photo album and three identical candles. The photo album cost $17.50 and the sales tax was $1.55. How
Marina86 [1]

Answer: $4.50 per candle

Step-by-step explanation:

$32.55 - $17.50 - $1.55 = $13.50 for all the candles

To find the price of a single candle we divide our answer by 3

13.50/3 = $4.50

3 0
3 years ago
Solve each equation by substitution:<br><br>y = 6x - 17<br>y= -4x +23​
NISA [10]

Answer:

y = 6x - 17 \\ y =  - 4x + 23 \\ then \\ 6 x - 17 =  - 4x + 23 \\ 10x = 40 \\ x = 4 \\ y = 7

7 0
2 years ago
a movie ticket used to cost $4.25 back in 1990. inflation exist because products increase in value over time. the inflation rate
Andrews [41]

In the year 1998, movie tickets will be greater than $5.50 as determined by solving the equation y=4.25[(1.035)^x].

What is an equation?

  • Math can be used to analyze an equation or a set of equations.
  • An equation is a sentence that maintains the equivalence of two expressions. Most of the time, it is easy to solve the arithmetic equations given in an exact manner.
  • While perfect solutions can occasionally be found, it is more typical to find approaches that are just as accurate. It speaks to the particular guidelines for quadratic mathematical equations.

A movie ticket cost $4.25 in 1990.

The inflation rate is about 3.5%

Rate increased ,r=100%+3.5%=103.5%=1.035

equation generated is,

y=4.25[(1.035)^x]

Solving the equation for each year, we get the following data:

Tabulating the data

Year         cost

1990         4.25

1991          ....

....              ....

1998          5.5964~ 5.6

In the year 1998, the will be greater than $5.50.

To learn more about equations visit:

brainly.com/question/17145398

#SPJ1

6 0
10 months ago
Pls help and show work i am so screwed if i don’t do well on this
Nimfa-mama [501]

Answer:

see in the picture mark brainliest if correct

5 0
2 years ago
What is the inverse of the given relation? y = 4x - 8
Aleks [24]
Let y be x, and x be y.

x = 4y - 8

Rearrange to make y the subject.

x + 8 = 4y

Therefore

y = (x + 8) / 4

is the inverse.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which graph best represents the feasibility region for the system shown above? ( pics are in this)
    6·2 answers
  • The average of six numbers is 4. if the average of two of those numbers is 2, what is the average of the other four numbers
    11·2 answers
  • A factory is fabricating seats for minor-league baseball stadium. The stadium holds 7500 individuals in the factory can fabricat
    8·1 answer
  • Describe the transformations from the graph of f(x)=∣x∣ to the graph of r(x)=∣x+2∣− 6.
    15·1 answer
  • Compare 3.589 &amp; 3.598
    5·1 answer
  • Is the quotient of two integers always a rational number
    15·2 answers
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • HELP!!!<br> Evaluate the function for x = 2 <br> f(x)=7x-5<br> ISTG I WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    6·2 answers
  • Might cut half my hair.
    11·2 answers
  • The telephone company offers two billing plans for local calls. Plan 1 charges ​$ per month for unlimited calls and Plan 2 charg
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!