1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
13

Which line has a slope of -3/4 and y-intercept of 3/2

Mathematics
2 answers:
aksik [14]3 years ago
8 0
Y=mx+b
m=slope
b=yintercept
slope=-3/4
yintercept=3/2

y=-3/4x+3/2

it could also be written
3x+4y=6
posledela3 years ago
7 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

if its a multiple choice question

You might be interested in
Use the geometric mean to find the 7th term in a geometric sequence if the 6th term is 12 and the 8th term is 27. 20 19.5 18 17
Lesechka [4]
A₆ =12

a₇ = ?? = x

a₈ 27

In this case x is the geometric mean & as per the formula
geometric mean of 2 numbers =√(a₆ * a₈) = √(12*27)
& x=18.
Proof:
Find the common ratio between a₇ & a₆ ==> = ( x) / 12
now find the common ration between a₈ & a₇ ===> =27 / (x)
x/12 = 27/x ===> x² = 12*27 ==> x² = 324 & x =√324 = 18
7 0
3 years ago
What is the constant of proportionality in this graph?
lana [24]

Answer:

one half or 1/2

Step-by-step explanation:

do your rise over your run on the graph.

7 0
3 years ago
Why does (x-2)^2+9=0 have no real solutions?
alex41 [277]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Given

(x - 2)² + 9 = 0 ( subtract 9 from both sides )

(x - 2)² = - 9  ( take the square root of both sides )

x - 2 = ± \sqrt{-9}

\sqrt{-9} yields no real solutions

There is no real number when multiplied by itself gives - 9

In fact the solutions to \sqrt{-9} are said to be imaginary, that is ± 3i

where i = \sqrt{-1}

If interested investigate further.

7 0
2 years ago
Help me for free Brainliest
vaieri [72.5K]

Answer:

<h2>C </h2>

Hope It Help

Step-by-step explanation:

Brainliest please

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much<br>did each egg cost?​
steposvetlana [31]

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone please answer this equation?
    9·1 answer
  • What is the measure of angle efg? a. 70 degrees b. 90 degrees c. 100 degrees d. 130 degrees
    15·1 answer
  • For which system of equations is (5, 3) the solution?
    14·1 answer
  • What is x?<br><br> 3-2x=21<br><br> Show the steps?
    7·1 answer
  • The set of multiples of 8 which are greater than 20 but less than 40​
    6·1 answer
  • Evaluate the dot product of (3,-1) and (1,5).<br><br> Answer here
    6·1 answer
  • Help me out pls!!!!!!
    9·2 answers
  • Help me increase 91 by 3/7​
    13·2 answers
  • Mohamed packs food in a cooler for a camping trip. He makes
    5·1 answer
  • Translate this sentence into an equation.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!