1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
8

Write the equation in standard form y+2=3/5(x + 5)

Mathematics
1 answer:
KiRa [710]3 years ago
7 0
If by standard form, you mean ax+by= c, here is how to solve.

To write the equation in standard form, move each variable term to the left side of the equation and simplify.

y+2=3/5(x + 5)
y+2= (3/5*x) + (3/5*5)
y+2= 3/5x + (3*5)/5
y+2= 3/5x +15/5
y+2= 3/5x + 3
subtract 3/5x by both sides
-3/5x+y+2= 3
subtract both sides by 2
-3/5x+y=1
multiply by 5 to eliminate fraction
-3x + 5y= 5

ANSWER: -3x + 5y= 5

Hope this helps! :)
You might be interested in
Determine the coordinates of the image if you are given the pre image coordinates of a triangle at A(−3, 2), B(0, 0), and C(2, 1
qaws [65]

Yeah I’m going back to the store to see what I’m going back to the house I have a couple questions and I’m not sure if you want me a Answer:

Step-by-step explanation:

The answer question you are question is that the fable was not going on in a new year’s period and I think that we

4 0
3 years ago
Help me pleaseeeeeeeeeeee I'll mark brainliest just help me asap
Arturiano [62]

Answer:

Paul is wrong.

Step-by-step explanation:

He did not add the exponents right in this equation. The right answer would be 5.67 * 10^9.

I hope this helped. : )

4 0
3 years ago
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
camerina started work at 9am and left at 230 pm how many hours of work should she record on her time card for the day
Troyanec [42]
I believe that she should record 5.5 hours.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the inverse of the function f(x) = x – 12?
igor_vitrenko [27]
F (x)= x+12 is the inverse of the function
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a square is 4 square meters. How long is each side? Please show every step.
    10·2 answers
  • An equivalent expression for 3f + 4s + 2f
    10·2 answers
  • Ultraviolet light from the Sun can A. help skin cells to repair DNA faster. B. damage molecules in skin cells, such as DNA. C. c
    13·2 answers
  • What is the result of subtracting in the division problem shown below?
    10·1 answer
  • What is the closest circumference of a well
    6·1 answer
  • A lender is charging 2.75 points on a $275,000 loan. The borrower must therefore pay the lender an advance amount of $11,000? $6
    13·2 answers
  • *help* A box of 24 greeting cards is sold at a gift shop for $3.00. The cost to the store is $2.40. What is the markup as a perc
    12·1 answer
  • Is 3/4 proportional to 6/15 ​
    9·1 answer
  • Find the measure of y.<br><br><br><br><br> 145°<br><br><br> 130°<br><br><br> 129°<br><br><br> 134°
    8·1 answer
  • Find the distance between the points (-4,-3) and (-1,7) round to the nearest tenth
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!