1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shusha [124]
4 years ago
11

HELP ME IN 5 MINUTES FOR BRAINLY!!!!

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]4 years ago
8 0

The x intercept represents the maximum number of books he can buy

You might be interested in
PLEASE HELP! Why did Southern states feel betrayed by President Zachary Taylor? He wanted popular sovereignty for new states, an
andriy [413]

Answer:

Southern states felt betrayed by President Zachary Taylor because he pushed for the 1850 Compromise on slavery, going against what his fellow southerners believed in.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
X - 5y = -20<br> y = ax + b
GuDViN [60]

Answer:

I Graphed It

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
1. what is 10% of 20? 2.What is 5% of 10?
Airida [17]
Hello,

Shall we begin?

1. what is 10% of 20?      = 20 * 0.1 = 2
2.What is 5% of 10?        = 10 * 0.05 = 0,5
3. What is 25% of 100?   = 100 * 0,25 = 25
4. What is 15% of 50?     = 50 * 0.15 = 7,5
5. What is 30% of 60?     = 60 * 0,3 = 18
6. What is 50% of 80?     = 80 * 0,5 = 40
7. What is 20% of 120?   = 120 * 0,2 = 24
8. What is 35% of 70?     = 70 * 0,35 = 24.5
9. What is 75% of 150?   = 150 * 0,75 = 112.5
10. What is 60% of 90?   = 90 * 0,6 = 54
11. What is 40% of 40?   = 40 * 0,4 = 16
12. What is 55% of 110? = 110 * 0.55 = 60.5
13. What is 80% of 130? = 130 * 0,80 = 104



5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is y= 1/2x -4 a linear equation
trasher [3.6K]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Linear means a line, and x is not squared or anything in this equation. If you were to graph it, it would be a line.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table and graph show that each banana at a market costs $0.27. Cost of Bananas Bananas (x) Cost in dollars (y) 1 0.27 2 0.54
Scrat [10]

Answer:

It Is D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (Q9) Decide if the function is an exponential growth function or exponential decay function, and describe its end behavior using
    11·1 answer
  • Shaunee won 79 tickets at Chuck e' Cheese's. She
    9·2 answers
  • I hope this can help you very much .
    8·1 answer
  • Is 100 inches greater than 2 yards and 19 inches
    15·2 answers
  • 3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST<br><br> What is the value of x? Drawing not to scale.
    15·2 answers
  • Where would 4 cups be placed on the number line
    9·2 answers
  • 8, 12, 16,...<br> Find the 31st term.
    8·2 answers
  • Which of these pizza slices gives the best
    11·2 answers
  • If f(x) =&gt; x2 +6, what is the value of f(8)?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!